Kategoriler

Toprak Yerine Geçebilecek (Su ve Bitki Tutucu) Ne Kullanabilirim

 

Evde veya Serada Neden Toprak değilde Topraksız Tarım Malzemesi Kullanılmalı

Özellikle evde kullanmak için toprak geyet verimsiz olacaktır çünkü; saksı içerisinde özgür olmayan toprak sürekli sıkışacağı için kökleri ısındıracak, sıkacak ve oksijen almasını engelleyecektir, bunlar başlı başına çok büyük dezavantajdır. Bunun yanında toprak steril değilse, bahçeden doğal ortamdan alınmış bir toprak ise saksı içerisinde bitki üretmek yerine daha çok parazit üretecektir ve verimi çok daha düşürecektir. İllaki toprak kullanmak istiyorsanız fırınlanmış parazitlerden arındırılmış özel satılan topraklardan kullanmanızı tavsiye ederiz. Fakat sitemizdeki yetişmiş ürün resim ve videolarının tamamı topraksız tarım malzemeleri kullanılarak yetiştirilmiştir, bunlardan çoğuda kendi özel agregatımız olan Evsera Özel 5 i Bir Yerde Topraksız Tarım Agregatı kullanılarak yetiştirilmiş ürünlerdir. 

Evsera Özel 5 i Bir Yerde Topraksız Tarım Agregatı; piyasadaki en çok tercih edilen ve en faydalı topraksız tarım malzemelerinin karışımından elde edilmiş, bu sayede içeriğindeki tüm malzemelerin en olumlu yanlarından bitkinin faydalanmasını sağlayan, patenti bize ait, Evsera Bitki Besinleri ile tencere kapak gibi birbirini tamamlayan bir malzemedir.

Topraksız tarım malzemelerinin toprağa göre avantajları: Topraksız tarım malzemeleri de genel olarak sanılanın aksine yapay değil doğal malzemelerden elde edilmiştir. Yüksek dereceli fırınlarda ısıtılmış içerisindeki bakteriler öldürülmüş, bakteri parazit oluşması engellenmiştir. Bitkinin köklerinin ne çok ısınmasını ne de çok soğumasını sağlarlar. Tüm bu özellikleri ile birlikte hafif olmaları dolayısıyla çiftçiyi toprakla uğraşma (çapa yapma, ağır taşıma vb.) gibi külfetlerden kurtarmış olurlar. Bitkinin köklerini çok sıkıştırmayıp hava almasını sağlarlar. Tüm bu özelliklerinden dolayı toprağa göre çok daha avantajlı ve verimlidirler.

Önemli bir not: Piyasada çok ucuzada topraksız tarım malzemeleri satılmaktadır. Fakat bu malzemeler fırınlanma maliyeti yüksek olduğu için fırınlanmamış steril edilmemiş ve içeriği kalitesiz malzemelerden üretilmiştir. Bu malzemeleri kullandığınızda malzemenin içinde parazit-böcek üreyecek ve bitkiyi yiyeceklerdir. Ya da çok kısa sürede malzemenin verimi düşecek kullanılamaz hale gelecektir. Her sektörde olduğu gibi topraksız tarım sektörününde sahtekarlıklar bulunmakta ve bunlar yüzünden insanlar kullanıp fayda göremediğinde topraksız tarımdan soğumaktadır. Evsera ekibi olarak sizin için piyasaki kalite ve fiyat olarak en uygun malzemeleri hizmetinize sunduğumuzu belirtmek isteriz.   

Sera veriminde neden topraksız tarım malzemeleri tercih edilmeli öğrenmek için bu linke tıklayınız  

 

 

Toprak yerine geçebilecek (su ve bitki tutucu) ne kullanabilirim

 

Ponza taşı: Topraksız tarım sistemlerinde kullanılan hafif yapısıyla bilinen havalandırması ve drenaj özelliği iyi olan steril bir malzemedir. Su tutuculuğu iyi değildir. Evsera Özel 5 i Bir Yerde Topraksız Tarım Agregatı içerisinde bitkinin köklerini oksijene kavuşturmak ve fazla su atılımını sağlamak için kullanılır.Sade Akan Su sisteminde ponza taşı bitkiyi yalnızca tutunmasını sağlamak, ayakta tutmak ve ısısını bir miktar korumak için kullanılır. İçerisinde bazı mineraller bulunmaktadır fakat bu mineraller tek başına ponza taşının bitkiyi beslemesini sağlamaz.

Bitki yetiştirmek için hiç bir şey bulamazsanız ponza taşından kırarak elde edeceğiniz küçük irilikte taşlar işinizi görecektir. 

Kaya yünü: Suyu iyi tutma özelliğine sahip steril bir malzemedir. Hollandalılar topraksız tarımda genellikle kaya yünü tercih ederler. Çünkü tek başına bitkiyi çimlendirebilme ve akan su kültüründe kullanılabilme imkanına sahiptir. Ülkemizde ise fiyatı pahalı olduğu için pek tercih edilmez. Diğer birkaç agregatın karışımı kaya yününün sağlayacağı faydayı zaten sağlayacağı gibi fiyat olarakta daha ucuza gelmektedir. Mineral oranı ponza taşına göre azdır.

Çakıl ve kum; kullanacaksanız çakıl ve kumun dereden olması lazım, deniz çakılı ve kumu olursa çok iyi yıkanmış olmalı yoksa ph ı bitkiye zarar verebilir.

Perlit: Patlatılmış volkan tüfüdür, iyi bir su tutucudur, çok hijyeniktir. Isı yalıtma özelliğine sahiptir. Bitkilerin ısısını korur. Dezavantajı; zamanla yosunlaşma yapar, ancak bunuda üzerine genleştirilmiş kil ekleyerek önleyebilirsiniz. Perlitte taze soğan gayet iyi yetişir. Perlit volkanik bir tüftür, madeninden çıkartıldıktan sonra 810 derecelik fırınlarda ani olarak ısıtılarak patlatılır, patlatılmış perlit hacim kazandığı için çok iyi bir su tutucu malzeme özelliği gösterir. Yüksek ısı derecesinde patlatılan perlit hiçbir şekilde bakteri ve zararlı madde içermez. Perlit inorganik bir malzeme olduğundan bünyesindeki besini ve suyu hiç israf etmeyerek gerektiği anda bitkiye ihtiyacı kadar verebilme özelliğine sahiptir. Evsera Özel 5 i Bir Yerde Topraksız Tarım Agregatı içerisinde sahip olduğu bu özelliklerden dolayı bulunmaktadır.

Piyasada tarım perliti ile beraber inşaat sektöründe kullanılan sıva perliti de bulunmaktadır. Topraksız tarım perliti zannederek yanlışlıkla sıva perliti kullanırsanız hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

Kaliteli bir perlit nasıl olmalı? Tarımda kullanılacak Perlit büyük taneli ve beyaz olmalıdır. Grileşmiş ise istenmeyen kimyasallarla temasa girmiş olabilir.

Zeolit:Topraksız tarımda kullanılan yeraltından çıkartılan bir madendir, topraksız tarımın diğer bileşenlerini ıslah etme özelliği taşıyan bir malzemedir.

Hidroton: Sıkıştırılmış ve fırınlanmış kil taneleridir, genellikle nötr özellik gösterirker, topraksız tarımda akan su kültürlerinde fidelerin ekim yuvalarına ekilebilmesi için kullanılır, aynı zamanda topraksız tarım katı kültürde agregat düzenleyici olarakta kullanılır. 

Torf: Torfun hammadaddesi spagum adı verilen bir göl kamışının ve hindistan cevizi türevlerinin kıyılarak yüksek dereceli buhar kazanlarında steril edilmesi ile elde edilen hiçbir bakteri yabancı ot tohumu ve nematod içermeyen genel kullanıma hazır mineral açısından yüksek bir torftur.

Vermikulit: Vermikülit volkanik bir tüftür, tamamen steril bir malzemedir, hiç bir şekilde yabancı ot ve zararlı madde içermez. Çok iyi bir su tutucudur topraksız tarımda tek başına ya da diğer topraksız tarım malzemeleri ile belli oranlarda karıştırılarak kullanılır, Evsera Özel 5 i Bir Yerde Topraksız Tarım Agregatı  içerisinde de bulunan bir malzemedir. Topraksız tarımda kullanılan malzemeler içerisnde en sağlıklı olan melzeme diye bilinir.

Kokopit: Kokopit adındanda anlaşılacağı üzere hindistan cevizi bitkisinin üzerindeki liflerden ve hindistan cevizi türevlerinden üretilmiş bir topraksız tarım malzemesidir. Ürün Hindistandan ithal edilmektedir, Hindistandan sıkıştırılmış halde bloklar halinde gelmekte ve satışı blok bazında yapılmaktadır. 1 blok kokopit yaklaşık olarak 25-30 litre su çeker ve dağılır. Dağılmış bir blok kokopitin yaklaşık hacmi 60 litre kadardır. 

Evsera 5 i Bir Yerde Özel Karışım

Özellikler

"5 i Bir Yerde" adını verdiğimiz bu topraksız tarım agregatı; dünyada bilinen en kullanışlı, en hijyenik, en hafif ve en uzun kullanım süresine sahip olan karışımlardan biridir. İçerisinde kokopit, perlit, vermikülit, ithal torf ve ponza taşı mevcuttur, bu 5 malzemenin su ilavesi ile homojen şekilde karıştırılmış hali bize 5 i bir yerdeyi vermektedir. Üründe kullanılan malzeme oranları tescillendirimiş ve patent alınmıştır.
 

En yüksek kalitede saf hammaddelerden Evsera Tekniğiyle üretilen Organik Destekli Topraksız Bitki Yetiştirme Malzemesi Düşük tuzluluk ve yüksek koruma,besleme,çözünme oranına sahiptir.

Faydaları

ÖZEL KARIŞIMLI DOĞAL ÜRÜN ÇOK HAFİF MALZEMEDEN YAPILMIŞTIR. BİTKİ GELİŞİMİ İÇİN ÖZEL HAZIRLANMIŞTIR. Defalarca Topaksız Tarım İçin kullanılabilir. Organik Katkılar Her Hasat sonunda % 10 -20 Arası azalabilir. Azalmayı Takviye etmeniz yeterlidir. Durgun ve Akan su Kültüründe Kullanılabilir. Harika sonuç almak İsteyenlere Tavsiye Edilir.

Piyasadaki hangi kalitede torfu kullanırsanız 1 yıl sonra keçeleşmeye başlayacaktır. 5 i Bir Yerde karışım ise 4-5 yıl rahatlıkla kullanılabilmektedir. 

 

Görünüm: Liste / Tablo
Göster:
Sırala:
Organik Destekli Topraksız Bitki Yetiştirme Malzemesi (5 İ BİR YERDE) Litre
  ORGANİK KATKI BAKIMINDAN ZENGİN ÖZEL Topraksız Bitki Yetiştirme Malzemesi   ..
2.00TL
8-16 mm Ponza Taşı 70 litre - (Daha Azı İçin İletişime Geçiniz)
Topraksız tarım sistemlerinde kullanılan hafiif yapısıyla bilinen su tutuculuğu iyi olan steril b..
45.00TL
Katı Solucan Gübresi 1 kg.
  Solucan gübresi topraklı ve topraksız tarımda verimliliği, kaliteyi, bitkilerin sağlığ..
30.00TL
Kokopit (Cocopeat) 1 Blok - (Daha Azı İçin İrtibata Geçin)
Kokopit adındanda anlaşılacağı üzere hindistan cevizi bitkisinin üzerindeki liflerden ve hindista..
55.00TL
Zeolit (Klinopolit) 1 Kg - (Daha Azı İçin İletişime Geçiniz)
Topraksız tarımda kullanılan yeraltından çıkartılan bir madendir, topraksız tarımın diğer bileşen..
20.00TL
İthal Hydroton (Hidroton) 1 litre
Sıkıştırılmış ve fırınlanmış kil taneleridir, genellikle nötr özellik gösterirker, topraksız tarı..
12.00TL
Tarım Perliti 100 litre - (Daha Azı İçin İletişime Geçiniz)
Perlit volkanik bir tüftür, madeninden çıkartıldıktan sonra 810 derecelik fırınlarda ani olarak ı..
30.00TL
İthal Torf 40 litre - (Daha Azı İçin İletişime Geçin)
Kullandığımız torf gardtengold marka Almanya üretimi bir torftur. Bu torfun hammadaddesi spagum a..
65.00TL
 Vermikülit (Topraksız Tarım Malzemesi)
Vermikülit volkanik bir tüftür, tamamen steril bir malzemedir, hiç bir şekilde yabancı ot ve zara..
56.00TL
ORGANİK M.B. Evsera BİTKİ ŞURUPLARI TANITIM SAYFASINA © 2020
Altyapı: OpenCart-TR