Kategoriler

EVDE EVSERA İLE (YAZ-KIŞ) TARIM YAPMAK İSTİYORUM

Amatörler İçin Balkonda Sebze Meyve Yetiştirme Yöntemi

 
Balkonda uygulanabilecek 3 türde yetiştirme yöntemi vardır, sırasıyla hepsinin yapımı hakkında bilgi verilecektir.
1-Klasik elde sulama ile meyve sebze yetiştirme.
2-Damla sulama ile meyve sebze yetiştirme
3-Akan su kültürü ile meyve sebze yetiştirme
 
1-Klasik Elde Sulama ile Meyve Sebze Yetiştirmek İstiyorsanız Nasıl Yapacaksınız;
 
Özel saksı alabileceğiniz gibi pet şişelerden de saksı yapabilirsiniz. Domates, salatalık, patlıcan için 10 litrelik pet bidonlar, Çilek, biber vs. gibi ufak bitkiler için 5 litrelik pet şişeler kullanabilirsiniz. Yalnız pet şişeler şeffaf olacağı için dışı gazete gibi güneş geçirmeyecek bir cisimle kaplanmalıdır. Yoksa güneşten dolayı yosunlanma olur. 
Toprak yerine geçecek malzeme olarak kullanabileceğiniz en ucuz madde torftur. Daha önce de belirttiğimiz üzere bitkiyi sıkıştıracağından, fazla ısıtacağından ve böcek bakteri gibi zararlıları barındıracağından toprak kullanmanızı tavsiye etmeyiz. Drenaj bütün ortamda bitkiler için şarttır. Drenaj; bitkinin altından açılacak delikler ile fazla suyun atılması ve köklerinin hava almasını sağlama olayıdır. Kullanacağınız torfun altına drenaj için ponza taşı ya da hydroton ile 3-4 cm kalınlığında zemin oluşturmanız gereklidir. Saksının en altına drenaj için 3-5 delik delmeniz yeterli olacaktır. Fazla su bu deliklerden akacağı için saksının altına saksı altlığı, tepsi ya da leğen benzeri bir cisim koymanız gerekir. Drenaj ile atılan suyun tekrar kullanılmasını tavsiye etmeyiz.
 
Yukarıda yazdıklarımız fideniz olduktan sonra geçerlidir. Eğer fideniz yoksa tohumunuzu bir pet bardakta çimlendirip sonra asıl büyüyeceği saksıya (büyük ortama yani 10 ya da 5 litrelik şişelere) aktarmanız gerekiyor. Her tohum parçası bir bitki demektir. Buradaki çimlendirme yöntemi her bitki için ortaktır. Yani her bitki türünü aynı şekilde bir pet bardağın içinde çimlendirebilirsiniz. Tohumu çimlendirmek için plastik bir pet bardağa Garanti olmasını istiyorsanız aynı bitkinin 3 tohumunu ekiniz. Ekim derinliği tohumun en fazla 7 katı büyüklüğünde olmalıdır. pet şişenin içine tamamen torf koyunuz. Torftan başka bir madde kullanmanıza gerek yok. Drenaja çok ihtiyaç olmayacaktır ama gene de drenaj için petin altına kalem ucu büyüklüğünde bir delik açabilirsiniz. Çimlenme için tohumun sadece nem, oksijen ve uygun sıcaklığa ihtiyacı vardır, başka şeye ihtiyacı yoktur. Bitkiler kürdan gibi büyüyüp iki yaprak açtığında en büyüğü kalsın, diğer iki zayıf bitkiyi çıktılar ise söküp atın. Böylece pet bardağınızda çimlenme adayı bir bitki kalmış olacak. Bu bitkide 8-10 yaprak oluncaya kadar yetiştirin. Sulama miktarınızı toprak yerine geçen madde (yani torf) hep nemli kalacak şekilde yapın. Duruma göre sabah akşam fısfıslarla su püskürtebilirsiniz. Unutmayın tohuma fide aşamasına gelene kadar Evsera Bitki Besini verilmez. Evsera Fide olduktan sonra kullanılır. 8-10 yaprak olan fidenizi pet bardağın kenarını kesip toprak kalıba zarar vermeden öylece (yani torfla beraber olduğu gibi) asıl büyüyeceği ortama (yani 5 lik yada 10 luk saksıya) aynı seviyede gömerek can suyunu verin. Bu aşamadan sonra Evsera kullanmaya başlayabilirsiniz. Evserayı vermeniz gereken su miktarı kadar her ikinci sulamada bitkinize veriniz. 
 
Ne kadar evsera ile ne kadar verim alabilirim?
 
Aşağıdaki listede verilen ürün yetiştirme miktarları bitkinin tüm ihtiyaçlarını karşıladığınız taktirde geçerlidir. Verimi etkileyecek olumsuz şartlar; aşırı sıcak aşırı soğuk, asşırı sulama ya da susuzluk bitkilerin dış etkenler tarafından rahatsız edilmesi (rüzgar, yapraklarının çekiştirilmesi kopartılması vs.) güneş görmeme yada aşırı güneşe maruz kalması yerlerinin sürekli değiştirilmesi verim alınmasını etkiler. Unutmayın ki alacağınız ürün kullandığınız tohum veya fidenin kalitesine göre de değişir. Tüm bunlarla birlikte Evsera Bitki Besini beslenmeden doğacak hataları sıfıra indirerek her türlü kötü bakımdan dolayı az da olsa eskiye oranla daha fazla verim almanızı sağlar ve sonuç tatmin edici olur. Örneğin hiç besin kullanmadan 1 verim alıyorsanız Evsera ile hata yapsanız bile 5 almaz 1,5 verim alırsınız.
 
100 gram Evsera-3 ü 1 fidede kullandığınızda tahmini alınacak verim;
 
Domates      6-13 kg     Ekim aralığı: 90 cm (Ekim aralıkları; büyük saksılarda yan yana dikim için gerekli mesafedir)
Salata          9-15 kg     Ekim aralığı: 50 cm
Biber            2-7  kg      Ekim aralığı: 30 cm 
Patlıcan       4-7  kg      Ekim aralığı: 1 metre
Fasulye        2-4  kg      Ekim aralığı: 60 cm
KudretNarı   5-7  kg      Ekim aralığı: 60 cm
çilek(5 fide) 1,5-2,5kg Ekim aralığı: 30 cm  
Marul, Roka, Tere, Maydanoz, Fesleğen vb. gibi meyvesiz yapraklı bitkilerde 30 bitkiye kadar rahat yetiştirebilirsiniz. Ekim aralığı: 30 cm dir.
 
 
2 Mini Poşet (3 lü) Evsera ile 1 fidede tahmini alınacak verim;
25 adet salatalık alabilir. Çilek, biber, fasulye ve marul gibi meyvesiz bitkiler yetiştirmeniz mümkündür. 
Domates ve patlıcan gibi daha fazla besine ihtiyaç duyan bitkilerde ürün almak için ise daha fazla mini poşet kullanmanız gerekmektedir.
 
Şimdi aşağıdaki bilgiler ışığında elde sulama ile kaç bitki yetiştirmek istiyorsanız kendinize fiyat çıkartabilirsiniz;
1 mini tohum paketi (5-10 tohum içerir) 1 tl ya da;
kendiniz dışarıdan özel fide alabilirsiniz
1 litre torf 0,75 tl ya da;
1 litre 5 i Bir Yerde Özel Evsera Agregatı 1 tl 
100 gram Evsera-3 full 15 tl ya da;
Evsera mini poşet 6 tl
250 gram Evsera-3 full 45 tl 
100 gram Evsera-3 full 60 tl 
1 k.gram Evsera-3 full 90 tl 
 
Örneğin 1 domates ağacı yetiştirecekseniz; 1 tohum + 10 litre torf + 100 gram Evsera-3 = 23,5 TL  
 
Torf;
İthal Torf
Kışın Evde Tarım Yapma
 
Kışın tarım yapmanın diğer mevsimlerde yapmaktan ayırt eden iki önemli husus ışık ve sıcaklıktır. Bu iki parametreyi diğer mevsimlerdeki gibi uygun hale getirdiğinizde kışında tarım yapabilirsiniz.
 
Bitkiler için ışık çok önemlidir. Şu bir gerçek ki eviniz eğer güneye bakmıyor ışık almıyor ise yaz da kışta yetiştirdiklerinizden fazla verim alamazsınız. Uygulayacğınız neon projektörler ile de bitkilerinizin D vitamini eksik kalacağından yenecek kıvamda olmayacaktır.  
 
Eviniz güneyi görüyor ve iyi güneş ışığı alıyorsa, gereken ısıyıda sağladığınız taktirde kışın yazlık sebze meyveler üretebilirsiniz. Gereken ısı için bitkileri balkonda değilde evin iç kısmında da yetiştirebilirsiniz (tabi evin içi ve bitkileri koyacağınız yerde ışık alıyorsa).   
 
Normal şekilde ışık alıyor ve çok soğuk değilse doğal olarak kışlık sebze ve meyveleri yetiştirebilirsiniz.
 
Kışlık bitkiler soğuğa dayanıklıdır. 8-10 dereceye kadar dayanır. Yazlık bitkiler ise soğuğa dayanıksız olur. 18-24 derece arasında kalmaları gerekir. Bu bilgiler ışığında gereken ışık ve sıcaklığı sağlayabildiğiniz; açık balkonda - kapalı balkonda - evin iç kısmında bitki yetiştirebilirsiniz.
 
2-Damla Sulama ile Meyve Sebze Yetiştirmek İstiyorsanız
 
Basit bir anlatımla damla sulama; sulu besinin bir hortum sistemine motor ile basılarak ana hortumdan saksıların üzerine yerleştirilmiş tali hortumlarların ucundaki ayarlı damlatıcı ile bitkilerin gerektiği şekilde sulanmasını sağlamaktır. Damla sulamanın elde sulamadan farkı daha kolay bitki yetiştirmenin yapılabilmesidir. Çok saksılı sistemler yapacaksanız ve bir tuşla tüm bitkilerinizin sulama + besin ihtiyacını karşılamak istiyorsanız damla sulama yöntemini uygulamalısınız. Fakat saksı sayınız az ve elinizle sulamayı seviyorsanız elde sulama yöntemi sizin için daha uygun ve mantıklı olacaktır.
 
5 saksılık bir damla sulama sistemi kurmak istiyorsanız yukarıda elle sulama bölümünde belirtilen malzemelere ek olarak;
> 6-7 metre 16 mm lik hortum
> Her saksı için (5 adet) ayarlı damlatıcı modülü 
> 5 tane 50 cm boyunda 7 mm lik hortum
> 5 tane delicili bağlantı aparatı 
> Balkonunuzun şekline göre; hortumun alacağı dönemeçlere göre ek parçalar
> Su Deposu 
> Mekanik zamanlayıcı
> Dijital zamanlayıcı 
> Sulama motoru
> Hava motoru
 
na sahip olmanız gerekmektedir. 
 
16 mm lik hortum depodan suyun basılacağı ana hortumdur, delicili bağlantı aparatı ile bu ana hortuma 7 mm lik hortumlar bağlanarak her saksıya su yönlendirilmiş olur, bu 7 mm lik hortumlarında ucuna ayarlı damlatıcı modülü takılır ve bitkinin köküne konur. Saksılarınız düz bir hizzada olacak ise dönemece gerek yok ise T ek parçaları gibi parçalara ihtiyacınız olmaz. Su deponuzu kendi rahatlık durumunuza göre değiştirebilirsiniz. Şöyle ki; eğer her gün depoya besinli su koyarım sıkıntı olmaz diyorsanız 10 litrelik bir kabı depo olarak kullanabilirsiniz. Fakat uzun süre uğraşmayayayım diyorsanız daha büyük depolar kullanmanız daha uygun olacaktır. Deponun içine güneş geçirmeyecek şekilde kapalı renkte olmalı şeffaf olmamalıdır. ve üstü kapalı olması önerilir. Bunlar deponun içinin yosunlaşmaması, hijyenik ve güvenilir olması için gerekmektedir. Mekanik zamanlayıcı hava motorunu belli zamanlarda çalıştırmak için kullanılır. Hava motoru ise deponun içindeki çözeltinin homojen şekilde karışmasını sağlamak, az da olsa dibe çökecek besini engellemek için kullanılır aynı zamanda depodaki suya oksijen verir. Hava motoru olmazsa olmaz bir malzeme değildir, fakat bitkilerin daha verimli olması için önerilir. Dijital zamanlayıcı ise sulama motorunu çalıştırmak için gereklidir. Sulama motoru için mekanik zamanlayıcı kullanılmaz çünkü mekanik zamanlayıcılar genellikle en az 15 dk ve katlarını çalıştırır. Sulama motorunu 2-3 er dakika çalıştırmanız gerekeceği için dijital zamanlayıcı kullanmanız gerekmektedir. Damla sulama ve akan su kültüründe kullanılan motorlar akvaryumlar için üretilmiş akvaryum kafa motoru ya da dalgıç pompa motoru denen motorlardır. Dalgıç pompa motoru suyun içine, hava motoru ise suyun dışına konulur.
 
Kulanacağınız motorlar için dikkat etmeniz gereken en önemli husus motorların kalitesidir. Çünkü kalitesiz motorlar çoğunlukla kısa sürede bozulmakta ve paranızın tamamı 1 yılı bulmadan boşa gitmektedir. Bunun yanında kalitesiz motorların elektrik izolasyonu iyi olmayacağından elektrik kaçağı yapma ve suyun içinde tehlike arzetme olasılığı yüksektir. Bildiğimiz üzere piyasadaki tüm kaliteli markaların ayırt edilemeyecek kadar sahteleri üretilmektedir. Aynı marka ve modelde bir motoru 40 tl ye bulabileceğiniz gibi 90 tl ye de bulmak mümkündür. Motorların sahtesini üretenler genellikle motorun diğer tüm özelliklerini malzemesini benzetse bile motor içinde seramik olması gereken bir parçayı daha ucuza imal ederek orjinalinden daha ucuz motor üretmiş olurlar. Biz evsera ekibi olarak elektrik teknisyenleri ile ortak çalışmamız ile bitki severlere en az sıkıntıyı çıkartacak orjinal motorları araştırıp tespit ederek satışa sunmaktayız.     
 
Motorlar için bilmeniz gereken bir hususta piyasadaki tüm bu motorlar akvaryumlar için üretildiğinden üzerinde eğer 3 metreye su basar yazıyorsa bunu 2 metre olarak algılamalısınız. Çünkü 3 metreye damla şeklinde su akıtıyor demektir.Tüm saksılar depo yerde yer hizzasında ise size 2550 WP lik bir sulama motoru yeterli olacaktır. Fakat saksılar balkonun üzerinde olacaksa depodan suyu yukarı göndermek için (örn: 1,5 metre) 4000 WP lik bir motor yeterli olacaktır.
 
Hava motoru olarak ise 12 watlık bir hava motoru 200 litreye kadar olacak depolar için yeterlidir. 
 
Son olarak damla sulama sisteminde bitkinizin su ihtiyacını bitkinizin durumuna göre ayarlayacaksınız. Farklı türden su ve besin ihtiyacı olan bitkilerin ayarlı  damlatıcıdan debisini değiştireceksiniz. Motorun açık kalma yani damlama yapma süresinin bir standardı yoktur. Örneğin kışın günde 1 defa 3 dk sistemi açmak yeterli iken yazın ve bahar aylarında bu süre bitkilerin ihtiyacına göre arttırılabilir, bitkileriniz sizle hal dili ile konuşacak sizde onların ihtiyacını anlayacaksınız. Gene tüm su tutucularda ve agregatlarda su tutma potansiyeli ilk seneki gibi olmayıp azalacağından sonraki senelerde damlama oranı arttırılabilir.
 
Damla sulama sistem kurulumu-yapımı hakkında genel bir fikre sahip olmak istiyorsanız "Topraksız Tarım - Balkona Teknosera Nasıl Yaparım" bölümünde teknosera yapımı videolarını izleyerek; hortum ve damla sulama parçalarının takılması uyulanması yapımı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 
 
Resimler yakında eklenecektir
 
 
 
3-Akan su kültürü ile meyve sebze yetiştirmek istiyorsanız (TIKLA)
 

Balkonda topraksız akan su kültürü yapımı ile ilgili bilgi "Topraksız Tarım - Balkona Teknosera Nasıl Yaparım" bölümündedir. Bölüme ulaşmak için üstteki linkini tıklayın.

 

Evsera Kullanımı ve Daha Fazla Bilgi İçin

Evsera ile evde tarım yapmak istiyorsanız önce hangi şekilde (topraklı mı topraksız mı) yapacağınıza karar verin. Eğer amatör iseniz topraklı tarım kısmındaki veya topraksız tarım kısmındaki bilgi sayfalarını okuyarak evde tarımın nasıl yapılacağını daha ayrıntılı öğrenebilirsiniz. Ondan sonrası için aşağıdaki linklerden birini tercih edin;

A) TOPRAKSIZ TARIMDA EVSERA KULLANIMI (İÇİN TIKLA)

B) TOPRAKLI TARIMDA EVSERA KULLANIMI (İÇİN TIKLA)

 
Görünüm: Liste / Tablo
Göster:
Sırala:
EVSERA MİNİ POŞETTE
 Mini Poşet Set: 2 Adet Evsera-2  Ve 1 Adet Evsera-1 Den Oluşur.   Bu Setteki ..
6.00TL
KDV Hariç: 6.00TL
Evsera-3 Full 100 gram
Yoğun istek üzerine herkes denesin ve faydalansın diye Evsera 3 Full 100 gram ..
15.00TL
KDV Hariç: 15.00TL
EVSERA 3 FULL 250 Gram lık
NASIL KULLANACAKSINIZ A-TOHUMLARINIZ VARSA: 1-Tohumlarınızı Uygun Ortamda Çimlendiriniz.(..
40.00TL
KDV Hariç: 40.00TL
Evsera 3 FULL 500 GRAM lık
A) TOPRAKSIZ TARIMDA EVSERA KULLANIMI (İÇİN TIKLA)   B) TOPRAKLI..
60.00TL
KDV Hariç: 60.00TL
Evsera 3 FULL 1000 GRAM lık
  A) TOPRAKSIZ TARIMDA EVSERA KULLANIMI (İÇİN TIKLA)   B)&nb..
90.00TL
KDV Hariç: 90.00TL
ORGANİK M.B. Evsera BİTKİ ŞURUPLARI TANITIM SAYFASINA © 2017
Altyapı: OpenCart-TR