Kategoriler

TOPRAKSIZ SİSTEMDE (EVDE & SERADA) EVSERA BİTKİ BESİNİ NASIL KULLANILIR ?

Topraksız Sistemde (Durgun Su ,Akan Su ,Hidroponik, Katı Ortam Su Kültürü,... vs. Topraksız tarım agregatları kullanılan tüm sistemlerde) Evsera kullanımı: 

 

TOHUMLARINIZ VARSA NASIL KULLANACAKSINIZ ?

Tohumlarınızı Uygun Ortamda Çimlendiriniz. (Tohumların İyi Beslenmesi İçin Evsera Fide Besini İle Besleyebilirsiniz) Belli Büyüklüge Ulaşınca (fide olunca) Yetiştirme Ortamına Aktarınız.(Topraklı veya Topraksız Ortam) sonra Evsera kullanımına geçebilirsiniz
 
FİDENİZ VARSA NASIL KULLANACAKSINIZ ?
 
Fidelerinizi Uygun Ortama Ekiniz (Topraklı veya Topraksız Ortam), sonra Evsera kullanımına geçebilirsiniz;
 

Eğer otomatik sisteminiz yoksa elle sulama yapıyor iseniz; 10 Gram (4 Çay Kaşığı) Evsera 3 Full Ve 30 Damla Evsera Ph Düzenleyici ikisi Birlikte 10 Litre Su Dolu Aynı Kabta Birleştirilir Her 2. Sulamada Bitki Başına 1 Çay Bardağı Sulamadan Sonra Verilir. Yani bir gün sade su bir gün evseralı su veriniz. 

HER AYIN SON HAFTASI UYGULAMASI

Evsera 3 FULL ve Evsera Bitki Besini Kök Ve  Yapraklara Ayda 1 Defa Hafif Islatilacak Şekilde Püskürtülür. Püskürtme ayda bir kez yapılır ve ayda bir hafta besinsiz sulama işlemi yapılır. yani Sürekli Uygulanan Evsera 3 Full e Bu Hafta Ara Verilir.

Otomatik Sistemde İse Deponuzun Büyüklüğüne Göre Bu Oranda Evsera Şurup Hazırlanır. Toz Şeklide Olan Ürünlerin Tamamı 5 Litrede Suda 5 Gram (1,5 Çay Kaşığı) Çözülerek Şurup Hazırlayın. Topraksız sistemse Ph düzenleyici kullanmayı unutmayın. Haftada 1 veya 2 defa besin ilavesi yapılır. 

Not: Yukarıdaki Uygulamalar Amatörler İçin Domates, Biber, Çilek Gibi Çiçekli Bitkilerde İdeal Besleme Programı Açısından Birbirini Tamamlar Ve En Yüksek Verim Alınır. Ancak Bazı Coğrafi Koşullar Bazen Teknolojik Koşullar Bazen De Mali İmkanlar Yeterli Olmaya Bilir, O Zaman Bu Uygulamalardan, Uygulama Zamanına Bağlı Kalarak Beslemeyi Artırın Veya Azaltınız.

Sulamanızı bitkinin su ihtiyacına göre arttırıp azaltırken her ikinci sulamada aynı şekilde bitkinin ne kadar suya ihtiyacı varsa o kadar besinli su veriniz.

Bitkinin gelişim döneminde isteğinize göre Evsera Bitki Besinini 5 litre için 1-2 gram daha arttırabilirsiniz. 

Eğer besin içerisinde anormal şekilde katılaşmış ufak parçalar varsa ılık bir bardak suda besini çözüp ondan sonra 5 lik 10 luk bidona bu çözeltiyi ekleyiniz. Evsera Bitki Besinli suyu (bitki şurubunu) güneş görmeyen bir yerde muhafaza ediniz. Toz halindeki bitki besinini de güneş görmeyen yerde ve rutubetten uzak tutunuz.  

 

DİKKAT: Evsera Bitki Besinini topraksız tarımda kullanacaksanız bitki besini yanında; Topraksız Tarım Agregatı (torf, ponza, perlit, hidroton, taş-talaş, tuzsuz kum, Evsera Özel 5'i Bir Yerde Topraksız Tarım Agregatı ve benzeri herhangi birinden) ve Ph Düzenleyici kullanmanız gerektiğini unutmayın. Evsera Bitki Besinini Toprakta kullanacaksanız, Topraksız tarım agregatı ve Ph düzenleyici kullanmanıza gerek yoktur. 

                         

                            Ph Düzenleyici                                                                    Topraksız Tarım Agregatı                      

 

Evsera Bitki Besini Nasıl Kullanılır İzle;

 

Ne Kadar Evsera ile Ne Kadar Bitki Yetiştirebilirim?

1 gram Evsera bitki besini 1 litre suyu bitki şurubuna dönüştürmektedir. Yani 1 kg Evsera Bitki Besini ile 1 ton suyu bitki şurubuna dönüştürebilirsiniz.

Aşağıdaki listede verilen ürün yetiştirme miktarları bitkinin tüm ihtiyaçlarını karşıladığınız taktirde geçerlidir. Verimi etkileyecek olumsuz şartlar; aşırı sıcak aşırı soğuk, asşırı sulama ya da susuzluk bitkilerin dış etkenler tarafından rahatsız edilmesi (rüzgar, yapraklarının çekiştirilmesi kopartılması vs.) güneş görmeme yada aşırı güneşe maruz kalması yerlerinin sürekli değiştirilmesi verim alınmasını etkiler. Unutmayın ki alacağınız ürün kullandığınız tohum veya fidenin kalitesine göre de değişir. Tüm bunlarla birlikte Evsera Bitki Besini beslenmeden doğacak hataları sıfıra indirerek her türlü kötü bakımdan dolayı az da olsa eskiye oranla daha fazla verim almanızı sağlar ve sonuç tatmin edici olur. Örneğin hiç besin kullanmadan 1 verim alıyorsanız Evsera ile hata yapsanız bile 5 almaz 1,5 verim alırsınız.
 
100 gram Evsera-3 ile 1 fidede tahmini alınacak verim;
 
Domates      6-13 kg     Ekim aralığı: 90 cm (Ekim aralıkları; büyük saksılarda yan yana dikim için gerekli mesafedir)
Salata          9-15 kg     Ekim aralığı: 50 cm
Biber            2-7  kg      Ekim aralığı: 30 cm 
Patlıcan       4-7  kg      Ekim aralığı: 1 metre
Fasulye        2-4  kg      Ekim aralığı: 60 cm
KudretNarı   5-7  kg      Ekim aralığı: 60 cm
çilek(5 fide) 1,5-2,5kg Ekim aralığı: 30 cm  
Marul, Roka, Tere, Maydanoz, Fesleğen vb. gibi meyvesiz yapraklı bitkilerde 30 bitkiye kadar rahat yetiştirebilirsiniz. Ekim aralığı: 30 cm dir.
 
Hangi bitki (tek başına yetiştirildiğinde) ne kadar (kaç gram) Evsera-3 ile gelişip verim alınmaya başlanır?
 
Domates;  60-70 gram     Evsera-3 kullanıldığında yetişip ve verim alınmaya başlanır.
Salata       50-60 gram     Evsera-3 kullanıldığında yetişip ve verim alınmaya başlanır.
Patlıcan    90-100 gram   Evsera-3 kullanıldığında yetişip ve verim alınmaya başlanır.
Çilek         60-70 gram     Evsera-3 kullanıldığında yetişip ve verim alınmaya başlanır.
Biber         50-60 gram     Evsera-3 kullanıldığında yetişip ve verim alınmaya başlanır.
 
Diğer bitkilerin besin tüketimleride (familya benzerliğine göre) örnek olarak yazdığımız bitkilerin besin tüketimlerine eşdeğerdir. Örneğin kabak ile salatalık yaklaşık olarak aynı besini tüketir. Gene kudret narı ile biber aynı besini tüketmektedir.
 
Dikkat: Bitkilerdeki bu besin tüketimi tek başlarına yetiştirildiklerinde geçerlidir, anlaşılacağı üzere daha çok bitki bir arada yetiştirildiğinde daha bereketli olacak ve bitki başı tüketilen besin azalacaktır.
 
2 Mini Poşet (3 lü) Evsera ile 1 fidede tahmini alınacak verim;
25 adet salata meyvesi alabilir. Çilek, biber, fasulye ve marul gibi meyvesiz bitkiler yetiştirmeniz mümkündür. 
Domates ve patlıcan gibi daha fazla besine ihtiyaç duyan bitkilerde ürün almak için ise daha fazla mini poşet kullanmanız gerekmektedir.

Üretilecek bitki sayısı arttıkça kullanılması gereken Evsera gramajıda belli oranda azalmaktadır. Bu bilgiler ışığında yaklaşık olarak ne kadar bitki besinine ihtiyacınız olduğunuzu hesaplayabilirsiniz.

-Evsera ph 100 cc yaklaşık 1000 damladır. 1 litre suya yaklaşık 4-6 damla ph gerekmektedir. Toprakta ph kullanmaya çok gerek yoktur, fakat biraz ph ile Evsera suda daha kolay çözünmektedir.

-Evsera bitki besini kullanılarak teknosera sisteminde tüm şartları uygun hale getirdiğinizde 1 metrekareden 40 kg a kadar domates alınabilir ve yılda mevsimine göre 4 ürün alınabilir, (1 yılda; 3 ay domates + 3 ay salata + 3 ay soğan + 3 ay marul vb. gibi, yani yılda 4 defa domates alamazsınız ama farklı mevsimsel sebzelerden 4 ürün alabilirsiniz) 

 

Pratik Bilgiler

Sebze Meyve Yetiştirme Teknikleri Nelerdir:

Teknolojik Tarım Yaparken nelere dikkat etmeliyiz: toprakta, suda veya katı ortamda Teknolojik Tarım yaparken güneş gören, havadar ve korunaklı (Tehlikeden ve aşırı soğuk-sıcaktan korumalıyız.) Son yapılan araştırmalar göstermiş ki Bitkiler; İnsanlardan ve hayvanlardan daha hassastır. Sevgiyi, Tehlikeyi, olumsuz ve olumlu ortamları çabuk hissederler ve gerekli tedbirleri alabilirler. Strese girebilirler. Bunların Yanında AYRICA:

Bitkilerin ısıdan çok ışığa ihtiyaçları vardır, ışık görmeleri gerekmektedir. Bitkinizin ihtiyacı olacak ışığa ulaşmasını sağlayın.

Öncelikle Kaliteli Tohum Veya Fide Temin Ediniz.

Güneş Gören Havadar Ve Stresten Uzak Ortam Sağlayın,

Düzenli Sulayın Ve Besleyin Aşırı Sıcak Ve Aşırı Soğuk Olmamalı.

Zararlılardan Korunmalı...

Domates Ve Salatalıklar Sırık Cinsiyse Uzamlarını Rahat Sağlayacak Şekilde Ayarlayın Ve Yan Sürgün Verdirmeyin, Çıkan Sürgünleri Kesin (Koltuk Alma)

Kapalı Ortamda Çiçekler Meyveye Dönüşmesi İçin Çiçeklerin En Güzel Göründüğü Zamanda Halandırın Veya Çiçeklerin İçine Üfleyin.

Toprakta ise: Kaliteli toprak ayarlanmalı, Her ekimde toprak havalandırılmalı ve zararlılardan arındırılmalı.

Suda ise: Su sıcaklığı ve pH sı iyi ayarlanmalı. Tercih edileni su sıcaklığı 22-24 C olmalı.Suyun optimal pH sı 6,2 pH ile 6,5 pH arasında olmalı. (Toprakta da Sulama suyunun pH sı 6,2 pH ile 6,5 pH arasında olmalı ) Suyun pH sı Evsera pH düzenleyicisi ile ayarlanırsa istenen ölçüyü yakalamak kolay olduğu gibi bitki beslenmesi açısından da fayda sağlamış olursunuz.

 

 

 

 

Görünüm: Liste / Tablo
Göster:
Sırala:
EVSERA MİNİ POŞETTE
Mini Poşet Set: 2 Adet Evsera-2  Ve 1 Adet Evsera-1 Den Oluşur. 1.Kullanma Yöntemi B..
20.00TL
EVSERA 3 FULL 250 Gram lık
250 gram Evsera Bitki Besini 250-300 litre suyu bitki besinine dönüştürür. Dilediğiniz her o..
90.00TL
Evsera 3 FULL 500 GRAM lık
500 gram Evsera 3 full Bitki Besini 500-700 litre suyu bitki şurubuna dönüştürür. Dilediğini..
160.00TL
Evsera 3 FULL 1000 GRAM lık
1 kg Evsera 3 full bitki besini 1 ton suyu bitki şurubuna dönüştürür. Dilediğiniz her ortamd..
260.00TL
ORGANİK M.B. Evsera BİTKİ ŞURUPLARI TANITIM SAYFASINA © 2023
Altyapı: OpenCart-TR