Kategoriler

BALKONA AKAN SU KÜLTÜRÜ NASIL YAPARIM

 

Bu sayfada Balkonda Akan su kültürü ile bitki yetiştirme sistemlerinin yapımı vardır. Eğer daha ucuz ve basit şekilde balkonunuzda benzer verimi almak istiyorsanız aşağıdaki linki tıklayın;

Evde Tarım Yapmak İstiyorum (TIKLA)

 

 

Akan Su Kültürünün Farkı

"Evde Tarım Yapmak İstiyorum" bölümünde açıkladığımız damla sulama sistemindeki parçalara ek olarak akan su sisteminde seperatör (delikli) saksılar ve boru kullanılmaktadır.

Saksı olarak; boruları zevkinize göre kare yada yuvarlak kestirdikten sonra kare yada yuvarlak seperatör saksılar kullanabilirsiniz.

Boruları; eğer yakınınızda birinden temin edebiliyorsanız jet taşı ile kendiniz kesebilir ya da jet taşı kullanan işyerlerine giderek kestirebilirsiniz. Jet taşları pvc borucularda, reklam tabelası yapan vb. işyerlerinde bulunabilmektedir.

Köklerinin büyüklüğü farklı olduğu için köklerine göre farklı boyutlarda borular kullanınız;

70 Lik Borularda (Çilek,Marul Vb.)

125 Lik Yuvarlak Borularda Domates, Salatalık, Biber, Patlıcan, Vb.

150 Lik Köşeli Borularda  Domates, Salatalık, Biber, Patlıcan, Vb.

200 Lük Palastik Borularla Da (Diklemesine) Çilek Ağaçları Yetiştirin.

Sistemin nasıl hazırlanacağını ve kurulacağını öğrenmek için alttaki makaleyi okuyup videoları izleyiniz. 

Akan su kültürü 2 çeşittir: 

1-Akan su kültürü (klasik)

2-Katı Ortam Akan su Kültürü

 

1-Akan Su Kültürü (Klasik) Nasıl yapılır?

Klasik akan su kültürü piyasadaki bildiğimiz su borularından yapılmaktadır. Borular yanlamasına tek sıra halinde ya da üst üste merdiven şeklinde  demirden vb. bir platform üzerine dizilerek oluşturulur.

Borular zevkinize göre (videoda gösterildiği şekilde) kare ya da yuvarlak kesilerek, kare ya da yuvarlak seperatör (delikli) saksılar boruların içine yerleştirilir. Bitkiler arasındaki mesafe daha önceki makalede belirttiğimiz ölçülere göre aynı şekilde gözetilir.

Su motoru (Akvaryum pompa motoru) sistemin olmazsa olmazıdır. Su motoru ile su eğer sistem üst üste dizilmiş ise en üstteki borudan basılarak aşağıya doğru tekrar su pompasının bağlı bulunduğu depoya geri akması sağlanır. 

Klasik akan su kültüründe ya bitkilerin sadece kökleri suyun içinde olacak şekilde hiçbir katı malzeme kullanılmadan oluşturulur ya da sistemde sadece bitkilerin tutunması için ponza taşı veya hidroton kullanılır. Fideler ponza ya da hidrotonun içine ekilir, kökleri saksılardaki deliklerden borunun içindeki akan suya ulaşacak şekilde sarkıtılır. Fideler ekilmeden önce kökleri yıkanıp temizlenmelidir.

Klasik akan su kültüründe damla sulama malzemeleri kullanılmaz. Su üstten damlama şeklinde akıtılmaz, alttan ve sürekli olarak suyun akıtılması lazımdır, çünkü kökler susuz kaldığı anda tutunacakları ve beslenecekleri bir kaynak olmadığı için direk zarar görmeye başlayacaktır. Bu nedenle su motorunun sürekli çalışması gerekmektedir.  Ponza taşı veya hidroton kullanılsa bile bu durum değişmez ve suyun akışı kesildiği an kökler kurumaya başlar. Çünkü ponza ve hidrotonun da su tutuculuğu çok azdır. O nedenle klasik akan su kültüründe her halükarda su motoru sürekli çalışmak zorundadır (motoru dinlendirerek çalıştıracağını iddia edenler olduğunu söylesede bitkilere zarar vermekte ve büyük riske sokmaktadır- ancak sistemde redüksiyon kullanılırsa su sistemden hemen çekilmez ve 2-3 saatte bir motor 15 dk. dinlendirilebilir), motor sürekli çalışacağı içinde bu sistemde herhangi bir zamanlayıcı kullanmanıza gerek yok. Fakat bu sistemde motor sürekli çalışacağı için motorun ömrü kısalacaktır. Bu dezavantajından dolayı biz size katı ortam akan su kültürünü tavsiye ediyoruz.

Redüksiyon nedir: Türkçe karşılığı "düşürücü" demektir. PVC boru satan yerlerde boru ek parçası olarak satılır. Boruyu geniş çaptan dara doğru alır.

Hava Motorunun önemi: Su motoru ile beraber kullanacağınız hava motorunun Torf gibi katı ortam agregatlarının bulunduğu topraksız tarım sistemlerinde verimi % 20 etkileyeceğini daha önce belirtmiştik. Klasik akan su kültüründe ise torf gibi su ve hava tutuculuğu yüksek bir katı malzeme olmadığı için hava motoru çok daha önemlidir ve verimi etkileme oranı yaklaşık olarak % 50 dir. Çünkü bu sistemde kökler tamamen suyun içindedir ve alacağı oksijeni suyun içinden almak zorundadır, suyun içindeki oksijenide hava motoru temin eder. Hava motoru olmazsa kökler, oksijensiz suyun içinde oksijenden mahrum kalacaktır. Hava motoru sayesinde suyun içine oksijen basılmış ve besin çözeltisi homojen kalmış olacaktır. Sonuç olarak klasik akan su kültüründe hava motoru kullanmadan pek verim alamazsınız.

Hava motorunu da gene su motoru gibi hemen hemen sürekli çalıştırmak zorundasınız, duruma göre motor 2-3 saatte bir 15 er dk. dinlendirilebilir. Ama unutulmamalı ki ne kadar çok çalışsa o kadar iyidir.

 

Balkonda Akan Su Kültürü Sistemi

 

 

2-Katı Ortam Akan Su Kültürü Nasıl Yapılır?

Ekibimizin Hollandalılardan esinlenip geliştirerek ülkemize getirdiği vatandaşların bilgisine sunduğu katı ortam akan su kültürünün; masraf ve emek yönünden klasik akan su kültüründen pek farkı olmamakla birlikte avantajı çok daha fazladır. 

 Klasik akan su kültüründen farklı olarak bu sistemde su üstten damlama sulama yöntemi ile bitkiye verilir. Suyun sadece alttan devir daimini sağlamak yerinde damlama yöntemiyle üzerinden damlatmanın nedeni; torfun nemli kalmasını sağlamaktır. Seperatör (delikli) saksılara ponza taşı veya hidrotonun üzerine su tutuculuğu yüksek olan torf vb. bir agregat konularak bitkinin sudan mahrum kalması engellenir. Bitkinin köklerinin yarısı torf içinde yarısı deliklerden borunun içine sarkıtılmış şekilde olacaktır, yani kökün tamamı su içinde değildir, bu nedenle kökler hava alır oksijen ihtiyacını karşılar. O yüzden bu sistemde hava motoru, verimi klasik akan su kültüründeki kadar hayati derecede etkilemez. Hava motorunun bu sistemde verimi etkileme oranı %20 dir. Bununla beraber su tutuculuğu yüksek torf vb. bir madde kullanılacağı için su motorunu dinlendirme imkanınız bulunmaktadır. Su motorunu 45 dk. çalıştırıp 15 dk. dinlendirmek elektrikten ve motor ömründen tasarruf etmenizi sağlayacaktır. 

Dezavantaj olarak daha büyük boru kullanmanız gerekmektedir. Katı ortam akan su sistemi kurmak için kullanacağınız boru en az 160 lık boru olması lazım. Çünkü kullanılacak torfun çok az olması bir mana ifade etmeyecektir. En az 160 lık pvc boruda kullanılan torf miktarı işimize yarayacak miktarda olacaktır.

Saksıların en alt hizzadaki deliklerini kapatacak, üstteki torfun deliklerden aşağıya akmasını engelleyecek kadar ve şekilde saksıların altına ponza taşı veya hidroton konulur. Üzerine normal saksılara konulduğu oranda ve şekilde torf veya Evsera 5'i Bir Yerde Özel Agregat konulur. Damla sulama sistemi ve parçaları standart şekilde saksıların üzerine dizilir. Sistem damlama sulama sistemi gibi çalıştırılır, borulardan geri depoya gelen suyun tekrar yukarıdan damlaması sağlanarak su devir daimi oluşturulmuş olur. Depodaki besinli su bitkiler tarafından kullanılıp azaldıkça depoya gerektiği kadar besinli su hazırlanıp eklenir.

 

Katı Ortam Akan Su Kültürünün Klasik Akan Su Kültürüne göre Dezavantajları;

>En az 160 lık boru kullanma zorunluluğu

>Agregat kullanma zorunluluğu

>Damla sulama malzemeleri kullanma zorunluluğu

>Eğer istenirse zamanlayıcı kullanılabilir

 

Katı Ortam Akan Su Kültürünün Klasik Akan Su Kültürüne göre avantajları;

>Bitki suya ekilmeyip katı ortama ekileceğinden daha iyi adapte olur.

>Bitkiler ısısını daha iyi muhafaza eder, sıcak ve soğuk hava şartlarından daha iyi korunurlar

>Kökler oksijen ihtiyacını daha iyi karşılayacağından daha yüksek verim alınır

>Motoru dinlendirerek çalıştırma imkanı olduğundan motor uzun ömürlü olur

>Motoru dinlendirerek çalıştırma imkanı olduğundan enerji tasarrufu sağlanır.

Resimler yakında eklecektir

 

Dikey boru akan su sistemi yapımı; Dikey boruya yanlamasına kesikler atılarak bu kesiklerin altı; gene pvc borucularda, reklam tabelası yapan vb. işyerlerinde bulunan sıcak hava makinası ile ısıtılarak içe doğru bükülür. Boru dikey şekilde leğen vb. bir şeyin üzerine dikey şekilde yerleştirilerek içi tamamen torf vb. bir agregat ile doldurulur. Kesiklere fideler dikilir. Damla sulama sistemi kurularak borunun en üstünden besinli su verilir ve bitkilerin gelişimi sağlanır. 

 

Bilgiler sizin için yararlı olduysa sitemizi beğenip desteklemek, soru ve görüşlerinizi iletmek ve yeni bilgileri takip edebilmek için Youtube kanalımıza ve Facebook sayfamıza abone olun

 

                         Kanalımızdan Videolarımızı Takip                                        Facebook üzerinden paylaşımlarımızı 

                         Etmek için alttaki linki tıklayınız;                                         takip etmek için alttaki linki tıklayınız;

                                     Youtube/Evsera                                                                               Facebook/Evsera

 

 

 

Topraksız tarım sera sistemi ile evinizde kuracağınız topraksız tarım sisteminin bir farkı varmı?

Cevap: Bir farkı yoktur, sadece evdeki sistem serada kullanılan topraksız tarım sisteminin minisidir.

 

Balkonunuza topraksız sistem yapacaksanız aşağıda çekimini yaptığımız sera videolarından faydalanabilirsiniz. Serada yaptığımız sistemin minisini balkonunuzun büyüklüğüne göre kendinizde yapabilirsiniz. Sistem kurulumunu bizim yapmamızı istiyorsanız bizimle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

 

Akan Su Kültürü Sistemi Nasıl Kurulur

Öğrenmek İçin İzle;

 

 

 

Görünüm: Liste / Tablo
Göster:
Sırala:
EVSERA MİNİ POŞETTE
Mini Poşet Set: 2 Adet Evsera-2  Ve 1 Adet Evsera-1 Den Oluşur. 1.Kullanma Yöntemi B..
20.00TL
BALKONLAR İÇİN TOPRAKSIZ AKAN SU SİSTEMİ - 20 saksılık
Biz aklınızda bir şablon oluşması için 20 saksılık bir topraksız akan su sisteminin fiyatını oluş..
5,600.00TL
BALKONLAR İÇİN TOPRAKSIZ AKAN SU SİSTEMİ -10 Saksılı
Biz aklınızda bir şablon oluşması için 10 saksılık bir topraksız akan su sisteminin fiyatını oluş..
2,800.00TL
EVSERA 3 FULL 250 Gram lık
250 gram Evsera Bitki Besini 250-300 litre suyu bitki besinine dönüştürür. Dilediğiniz her o..
120.00TL
Evsera 3 FULL 500 GRAM lık
500 gram Evsera 3 full Bitki Besini 500-700 litre suyu bitki şurubuna dönüştürür. Dilediğini..
200.00TL
Evsera 3 FULL 1000 GRAM lık
1 kg Evsera 3 full bitki besini 1 ton suyu bitki şurubuna dönüştürür. Dilediğiniz her ortamd..
380.00TL
ORGANİK M.B. Evsera BİTKİ ŞURUPLARI TANITIM SAYFASINA © 2024
Altyapı: OpenCart-TR