Kategoriler

TOPRAKSIZ TEKNOLOJİK TARIM & TEKNOSERA NEDİR ?

TEKNOLOJİK TOPRAKSIZ TARIM NEDİR

En Az Masraf Yaparak En Kaliteli Sebze, Meyve Ve Çiçek Yetiştirme Yöntemine Teknolojik Tarım Denir. Teknolojik Tarım her ortamda yani toprakta, suda veya katı ortamda yapılabilir. Bahçede, Serada, Tarlada, Terasta, Balkonda, Okulda… Hangi ortamda yapmak isterseniz Teknolojik Tarım yapabilirsiniz.

Topraksız Teknolojik Tarımla en kısa şekliyle toprak kullanılmadan yapılan tarım şeklidir .Peki toprak yerine ne kullanılır?Kullanılan maddeler: volkanik kaya, su, taş yünü, kokopit, veya perlit gibi maddelerdir. Bu tarım şeklinde bitkilerin ihtiyaç duyduğu mineral ve gereksinimleri diğer bitki besinleriyle farkını açıkça belli etmiş Evsera bitki besinlerinden temin edilebilir. Oranlar ise  bilgisayarlar (ya da evde kullanacaklar için basit otomasyonlar) tarafından belirlenmektedir. Belirlenen gereksinimler ise bitkiye sıvı yoluyla ulaştırılmaktadır. Bu tarım sisteminde bitkiler, topraklı tarımda yetişen bitkilere göre çok daha hızlı büyürler, çok daha dayanıklıdırlar ve çok daha lezzetli olurlar.

 

Topraksız Teknolojik Tarımın Üreticiye Yararları

 

Topraksız Teknolojik Tarımla üreticiye sağladığı bir çok yaralar vardır . İlk olarak toprağı uygun olmayan yerlerde üreticiye tarımsal üretim sağlamaktır yani Topraksız Teknolojik Tarımla toprağa bağlı kalmadan yapılabilen bir üretim yöntemi olduğu için toprağı uygun olmayan ortamlarda üreticiye tarımsal üretim ortamı oluşturur. Topraksız Teknolojik Tarımın diğer yararları ise;

Bitkilerin kontrollü beslenmesi: Bitkilere verilecek besin elementlerini seçmek ve istenilen zamanda ve miktarlarda vermek mümkündür. Böylece bitki besleme kontrollü bir şekilde yapılabilir. Bitkilere eşit bir şekilde gübre vererek bitkileri eşit düzeylerde büyüme-gelişmelerini sağlamak ve birbirine yakın verim elde etmek kolaylaşır. Bazı besin elementlerinin (Mangan, Demir, Çinko, Molibden, Bakır gibi) zararlı etkilerinden kaçılabilir. Toprak yetiştiricilikte,bitki beslemede olumsuz etki yapan pH ve tuzluluk gibi sorunların önüne geçilebilir. Ayrıca kök çevresindeki ortamda sıcaklık ve oksijen denetimi yapılabildiğinden bitkilerin besin elementlerinden faydalanma performansı olumlu etkilenir.

Enerji ve iş gücünün azaltılması: Topraklı tarımdaki işlemler için gerekli olan iş gücünde tamamen teknolojik ve otomasyon sistemleri devreye girdiği için önemli kazançlar elde edilir. Daha az enerji sarf edilir.

Hastalık, zararlı ve yabancı ot kontrolü:  Toprak olmadığı toprağın barındırdığı zararlı bakteri, böcek ve parazitler olmadığı onun yerine steril su tutucular olduğu için yetiştirme ortamı sterilize olmaktadır. Böylece kökten kaynaklanan hastalıkların önüne geçilebilir. Ayrıca yetiştirme dönemi boyunca kontrollü bir üretim söz konusu olduğu için hastalık ve zararlı riski oldukça azaltılabilir. Yetiştirme su veya katı ortamda olduğu için yabancı ot sorunu yoktur.

Topraklı tarım seralarında hava alımı olmadığı için nematod denen bakteri hastalığı çabucak çıkabiliyor.  

 

Su ekonomisi ve kontrolü: Toprakta yapılan tarımda bitkilere verilen su toprağa sızma yoluyla,toprakta tutularak veya buharlaşma nedeniyle fazlaca kullanılır. Sulama için tarım alanlarında her yıl su karık veya tavalarını oluşturmak gibi işlemlere çok fazla masraf da gerekir. Topraksız Teknolojik Tarımla verilen su ölçülebilir olduğu ve kontrollü bir şekilde bitkilere verildiği için fazla israf edilmez ve otomasyona bağlı olduğu için de sulama sistemleri daha az para gerektirir.

 

Sonuç olarak;

Dünyada topraksız tarım teknoloji pazarı 2010 yılında 40 milyar ABD dolarını geçmiştir. Avrupa da artık normal tarım çok zor ve masraflı olduğu için neredeyse tamamen bırakılmış, topraksız tarım normal tarımın önüne geçimiştir. Ülkemizin topraklarının bilinçsiz kullanılması, aşırı kimyasal ve ilaçlarla yükleme, plansız yapılanma, erozyon vb. gibi etkenlerle tarım yapılabilecek topraklar oldukça azaldı. Bu Soruna Çözüm olabilecek Buluşlardan Biri Evsera yöntemidir.

Topraksız Teknolojik Tarım tam bir çevre dostudur ve çevreye hiçbir zarar vermez. Çünkü zaten kullanılan malzemeler çok az miktarda kimyasal içermektedir. Bu oran topraklı tarımda kullanılan kimyasaldan daha azdır. Topraksız Teknolojik Tarım aslında örtü altı (özellikle seralarda) yetiştiricilikte uygulanan ancak son zamanlarda açıkta da kullanılmaya başlanan bir yetiştiricilik yöntemidir. Domateste dönüm başı 40 ton,salatalıkta dönüm başı 60 ton,biberde ise dönüm başı 20 ton ürün alabilirsiniz.Topraklı tarıma göre ürün oranı yaklaşık 5-7 kat daha fazla.

BESİN İHTİYACI

Topraksız tarımda toprak olmadığı için bitkilerin besin ihtiacı bitki besinleri ile karşılanmaktadır. Bu besinler doğada bulunan elementlerin karışımından oluşmuştur. Yani oranları kimyagerler tarafından kimya labaratuvarlarında belirlenmiş olsada kimyasal ve zararlı değildirler doğal içerik taşırlar.

Topraksız Teknolojik Tarımda; bitkilerin gelişmesini besin  70 e YAKIN organik ve inorganik maddelerden oluşan Evsera Bitki Şurupları yardımıyla sağlamak, bitkilerin besin madde ve su gereksinimlerini stres oluşturmadan kolayca karşılamak ve bunu en ekonomik bir şekilde gerçekleştirmek oldukça kolaydır. 

Bitkilerin su ve besin gibi ihtiyaçlarının optimum seviyede verilebildiği, toprakta bulunan hastalıkların olmadığı bundan dolayı da daha az veya hiç ilaç kullanılmayan, su ve 70’e yakın  organik mineral besinlerin yeterince bitkiye kontrollü şekilde verilip, hiçbir şeyin israf olmadığı, ürün kalitesinin topraklı tarıma göre  daha kaliteli ve verim artışının daha çok olduğu sistemimizin adına Evsera ile topraksız teknolojik  tarım denir.

TEKNOSERA VİDEOLAR:

 


TOPRAKSIZ DOMATES AĞAÇLARI YETİŞTİ... paylaşan: evsera

İstediğiniz Tekno kentte Yerinizi almak için hazır projeler Temin edilir.

Projelerinizin hatasız olarak kabul görmesi için Eğitim Daışmanlığı veya Klavuzluk hizmetleri verilir.

Bir çok çalışmamız sonuçlammış olup; Çalıştığımız Firmaların İsteği Üzerine Buralarda yayınlayamıyoruz. Özel Görüşmlerimizde Payalaşırız.

Avrupa Birliği Projeleri,Tübitak Projeleri, Earged Projeleri ...vs Tüm Projelerde Odes Ges Grup Olarak İstediğiniz teknik Danışmalık yapılır.

Suda Patates Nasıl Yetişir.İzle Gör

Suda Patates Nasıl Yetişir.İzle Gör

 

Evseranın Geliştirdiği TEKNOSERA ile Tanışın ile TEKNOSERA


 

 

 

Görünüm: Liste / Tablo
Göster:
Sırala:
EVSERA MİNİ POŞETTE
Mini Poşet Set: 2 Adet Evsera-2  Ve 1 Adet Evsera-1 Den Oluşur. 1.Kullanma Yöntemi B..
20.00TL
EVSERA 3 FULL 250 Gram lık
250 gram Evsera Bitki Besini 250-300 litre suyu bitki besinine dönüştürür. Dilediğiniz her o..
120.00TL
Evsera 3 FULL 500 GRAM lık
500 gram Evsera 3 full Bitki Besini 500-700 litre suyu bitki şurubuna dönüştürür. Dilediğini..
200.00TL
Evsera 3 FULL 1000 GRAM lık
1 kg Evsera 3 full bitki besini 1 ton suyu bitki şurubuna dönüştürür. Dilediğiniz her ortamd..
380.00TL
ORGANİK M.B. Evsera BİTKİ ŞURUPLARI TANITIM SAYFASINA © 2024
Altyapı: OpenCart-TR