Kategoriler

TOPRAKLI TARIM (UYGULAMA & BİLGİLERİ)

Evsera Bitki Şurubunu hangi bitkilerde ve hangi ortamda kullanabilirim? Organik mikrobesinli Evsera bitki şurupları ile toprakta, suda, kumda, torfta... her ortamda; pencere önünde, balkonda, saksıda, bahçede, serada; her türlü bitkiyi; domates, biber, salata, fasulye, çilek, patlıcan... başka ek bir gübre kullanmadan yetiştirebilirsiniz.

Toprakta (Balkonunuzda, Saksınızda) Sebze Meyve Yetiştirmek İçin Evsera Kullanımı:

TOHUMLARINIZ VARSA:

Tohumlarınızı Uygun Ortamda Çimlendiriniz. (Tohumların İyi Beslenmesi İçin Evsera Fide Besini İle Besleyebilirsiniz) Belli Büyüklüge Ulaşınca (fide olunca) Yetiştirme Ortamına Aktarınız.(Topraklı veya Topraksız Ortam) sonra evsera kullanımına geçebilirsiniz
 
FİDENİZ VARSA
 
Fidelerinizi Uygun Ortama Ekiniz (Topraklı veya Topraksız Ortam), sonra evsera kullanımına geçebilirsiniz;
 

Toz Halindeki Evsera yı Fide Aşamasında 5 Litre Suya 1 Çay Kaşıgı, Gelişme Döneminde 5 Litre Suya 2 Çay Kaşıgı, Meyve Döneminde 5 Litre Suya 3 Çay Kaşığı Katılıp İyice Çözülmesi Sağlanarak Hazırladığınız Bu Şurubu 2 Günde Bir Defa Bitki Başına 1 Su Bardağı Bitkinizin Kök Çevresine Dökünüz. Yani bitkinizin ihtiyacı olan su kadar; bir gün sade su bir gün evseralı su veriniz. Toprakta PH kullanmanıza pek gerek yoktur, fakat biraz PH ile evsera suda daha iyi çözülür.

Not: Tohumlara Şurup Verilmez. Tohumların Çimlenmesi Ve Belli Büyüklüğe Gelinceye Kadar Sadece isteğe göre Evsera Fide Besini Verilebilir. (Evsera fide besinini 1 litre suya 1 çay kaşığı koyarak besleyerek) fideniz 8-10 yaprak olduktan sonra evsera- 3 full ile beslenmeye başlanır.  Hazır Fide Almışsanız Besin Uygulamaları Fideler Ortama Uyum Sağladıktan Sonra Başlar. Evsera çimlenmiş tohumda ve fidelerde etkilidir. Evsera yı çimlenme olduktan sonra kullanın. Unutmayın doğmamış çocuk mama yemez. Ve yukarıdaki Uygulama Programı Takip Edilir. Toz Şeklinde Olan bu Ürünlerin Tamamı 1 Litre Suda 1 Gram Çözülerek Şurup Hazırlanmaktadır. (ölçek olarak 5 gram ortalama 1, 5 Çay Kaşığı yapıyor)

HER AYIN SON HAFTA UYGULAMASI

Evsera 3 FULL ve Evsera Bitki Besini Kök Ve  Yapraklara Ayda 1 Defa Hafif Islatilacak Şekilde Püskürtülür. Püskürtme ayda bir kez yapılır ve ayda bir hafta besinsiz sulama işlemi yapılır. yani Sürekli Uygulanan Evsera 3 Full e Bu Hafta Ara Verilir.

Not: Yukarıdaki kullanım şekli bir kanun değildir, toprağınızın (çorak, verimli) durumuna göre bitki besini kullanımı arttırılıp azaltılabilir.

Bu ürün Kök, gövde, çiçek ve meyve geliştiricidir. Bu şurup: Bitkinin gelişme döneminde kökten uygulanır. Her ikinci sulama suyundan sonra bu şuruptan 1 çay bardağı bitkinize kökten veriniz. Gelişme;bitkinin büyüklüğü, mevsim ve ortam şartlarına göre yetersiz gelirse bu oranı kontrollu olarak bir buçuk,iki çay bardağına kadar artırabilirsiniz. Beklenmedik problemler olursa uzmanınıza danışınız.

 

Ne Kadar Evsera ile Ne Kadar Bitki Yetiştirebilirim?

1 gram Evsera bitki besini 1 litre suyu bitki şurubuna dönüştürmektedir. Yani 1 kg Evsera Bitki Besini ile 1 ton suyu bitki şurubuna dönüştürebilirsiniz.

 
Aşağıdaki listede verilen ürün yetiştirme miktarları bitkinin tüm ihtiyaçlarını karşıladığınız taktirde geçerlidir. Verimi etkileyecek olumsuz şartlar; aşırı sıcak aşırı soğuk, asşırı sulama ya da susuzluk bitkilerin dış etkenler tarafından rahatsız edilmesi (rüzgar, yapraklarının çekiştirilmesi kopartılması vs.) güneş görmeme yada aşırı güneşe maruz kalması yerlerinin sürekli değiştirilmesi verim alınmasını etkiler. Unutmayın ki alacağınız ürün kullandığınız tohum veya fidenin kalitesine göre de değişir. Tüm bunlarla birlikte Evsera Bitki Besini beslenmeden doğacak hataları sıfıra indirerek her türlü kötü bakımdan dolayı az da olsa eskiye oranla daha fazla verim almanızı sağlar ve sonuç tatmin edici olur. Örneğin hiç besin kullanmadan 1 verim alıyorsanız Evsera ile hata yapsanız bile 5 almaz 1,5 verim alırsınız.
 
100 gram Evsera-3 ü 1 fidede kullandığınızda tahmini alınacak verim;
 
Domates      6-13 kg     Ekim aralığı: 90 cm (Ekim aralıkları; büyük saksılarda yan yana dikim için gerekli mesafedir)
Salata          9-15 kg     Ekim aralığı: 50 cm
Biber            2-7  kg      Ekim aralığı: 30 cm 
Patlıcan       4-7  kg      Ekim aralığı: 1 metre
Fasulye        2-4  kg      Ekim aralığı: 60 cm
KudretNarı   5-7  kg      Ekim aralığı: 60 cm
Çilek(5 fide) 1,5-2,5kg Ekim aralığı: 30 cm  
Marul, Roka, Tere, Maydanoz, Fesleğen vb. gibi meyvesiz yapraklı bitkilerde 30 bitkiye kadar rahat yetiştirebilirsiniz. Ekim aralığı: 30 cm dir.
 
2 Mini Poşet (3 lü) Evsera ile 1 fidede tahmini alınacak verim;
25 adet salata meyvesi alabilir. Çilek, biber, fasulye ve marul gibi meyvesiz bitkiler yetiştirmeniz mümkündür. 
Domates ve patlıcan gibi daha fazla besine ihtiyaç duyan bitkilerde ürün almak için ise daha fazla mini poşet kullanmanız gerekmektedir.

Üretilecek bitki sayısı arttıkça kullanılması gereken Evsera gramajıda belli oranda azalmaktadır. Bu bilgiler ışığında yaklaşık olarak ne kadar bitki besinine ihtiyacınız olduğunuzu hesaplayabilirsiniz.

-Evsera ph 100 cc yaklaşık 1000 damladır. 1 litre suya yaklaşık 4-6 damla ph gerekmektedir. Toprakta ph kullanmaya çok gerek yoktur, fakat biraz ph ile Evsera suda daha kolay çözünmektedir.

-Evsera bitki besini kullanılarak teknosera sisteminde tüm şartları uygun hale getirdiğinizde 1 metrekareden 40 kg a kadar domates alınabilir ve yılda mevsimine göre 4 ürün alınabilir, (1 yılda; 3 ay domates + 3 ay salata + 3 ay soğan + 3 ay marul vb. gibi, yani yılda 4 defa domates alamazsınız ama farklı mevsimsel sebzelerden 4 ürün alabilirsiniz) 

 

Evde Evsera kullanımı ile ilgili izleyiniz; 

 

Evseranın kullanımı bu kadar kolay ve buraya kadardır, aşağıdaki yazılar yeni başlayan amatörler için evde nasıl sebze meyve yetiştirileceği ile alakalı bilgiler içerir;

 

Topraklı saksıda bitki yetiştirme hakkında bilmeniz gerekenler;

-topraklı saksıda bitki yetiştirecekler drenaj yapmalı yani saksının en altından delik açıp suyun en alttan tahliyesini ve toprağın hava almasını sağlamalı, drenajla akan suyun tekrar kullanılmaması daha uygundur o su pek verimli olmaz. drenaj sadece toprakta değil tüm bitki yetiştirme sistemlerinde bahçede bile yapılmalıdır.

-toprakta daha az verim alınmasının nedeni toprakta sıkışma olur, drenaj olsa bile toprak topraksız malzemelere göre daha çok ısınır ve sıkışır, ayrıca toprakta böcek ve zararlı parazitler oluşmakta bu da bitkiyi topraksız tarıma göre olumsuz etkilemektedir.

-toprak kullanacaksanız bahçe toprağı kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Çünkü bahçe toprağı yukarıda toprak olmasının dezavantajı yanı sıra parazit ve hastalık yapıcı özellikler taşır. Kullanacağınız toprak fırınlanmış özel hazırlanmış mikropları öldürülmüş toprak olmalı.

 

Bitkilerinizin Gelişmesinde Dikkat edeceğiniz hususlar:

1-Bitkilerin yaşam ortamları günlük güneş görme oranı bitkinin cinsine göre değişir. En az 3 veya 4 saat güneş görmesi gerektiğini unutmayın.

2-Ortam sıcaklığı en az 18 C, en çok 50 derece arasında olmalı.

3-Tohumlar çimlenmemişse yedek tohum kullanınız. Tohumları belirtilen derinlikte olmasına dikkat ediniz.(Tohum derinliği tohum büyüklüğünün en fazla 7 katı büyüklükteki derinlikte olmalı.Örnek fasulye ve salatalık tohumları 1 CM boyundadır;Bu tohumlar en fazla 7 CM derinlikte Olmalı)

4-Gelişme istediğiniz gibi değilse; Bitkinin kök, gövde veya Yapraklarında parazit canlılar olabilir. Parazit canlıların en yaygınları Yeşil yaprak Bitleri, kırmızı Örümcekler veya mantarlar olabilir. Bitkinin kök, gövde veya Yapraklarına Büyüteçle Dikkatlice bakarsanız bu parazitleri veya belirtilerini görebilirsiniz. Bu parazitlerden kurtulmak için Tarım bakanlığının bölge müdürlüğünde ilgili uzmanlara danışabilirsiniz. Ücretsiz Yardımda bulunuyorlar. Bitkilerinizi Kuşlardan, zararlı ve parazit canlılardan koruyunuz.

5- Hazırladığınız Şurubu Güneş Görmeyen Bir Yerde Saklayınız.

ÖNEMLİ NOT: Tohum veya Fideleri sık ekmeyiniz. Saksının büyüklüğüne göre belirtilen ölçüde ekim yapınız. (Domates, Biber, Salatalık, fasulye gibi geniş alan kaplayan bitki tohumlarından veya fidelerinden bir saksıya - saksının büyüklüğüne göre her saksıya 3-5 adet arası tohum veya fide dikimi yapın, Tere, Nane, Maydanoz, Roka gibi küçük hacimli bitkilerinizi saksınızın büyüklüğüne göre 20-40 adet tohumu eşit aralıkta olmasına dikkat ederek 1 (cm) santim derinliğe uygulayınız). Kullanmadığınız tohumların ağzını iyice kapatıp yedek olarak saklayınız. Belirtilen ölçüler ortalamadır. Bitkinin verim kapasitesi doğal tohumlarda az fakat lezzetlidir. Ebter (hibrit tohumlarda) verim daha çoktur. Seracıların kullandığı GDO lu tohumlarda ise verim maksimumdur. Evsera ile tüm doğal, hibrit, GDO suz fide veya tohumlarda istenilen tat ve lezzetler yakalanabilir. GDO luları tercih etmeyiniz. 

Ayrıca mevsim, ısı , güneş, beslenme, ortam uygunluğu gibi faktörlere bağlı olarak bitki verimi artabilir ve azalabilir.

 

 

 

Alt Kategoriler

Görünüm: Liste / Tablo
Göster:
Sırala:
EVSERA MİNİ POŞETTE
Mini Poşet Set: 2 Adet Evsera-2  Ve 1 Adet Evsera-1 Den Oluşur. 1.Kullanma Yöntemi B..
20.00TL
Organik Destekli Topraksız Bitki Yetiştirme Malzemesi (5 İ BİR YERDE) Litre
  ORGANİK KATKI BAKIMINDAN ZENGİN ÖZEL Topraksız Bitki Yetiştirme Malzemesi   ..
6.00TL
EVSERA 3 FULL 250 Gram lık
250 gram Evsera Bitki Besini 250-300 litre suyu bitki besinine dönüştürür. Dilediğiniz her o..
120.00TL
Evsera 3 FULL 500 GRAM lık
500 gram Evsera 3 full Bitki Besini 500-700 litre suyu bitki şurubuna dönüştürür. Dilediğini..
200.00TL
Evsera 3 FULL 1000 GRAM lık
1 kg Evsera 3 full bitki besini 1 ton suyu bitki şurubuna dönüştürür. Dilediğiniz her ortamd..
380.00TL
ORGANİK M.B. Evsera BİTKİ ŞURUPLARI TANITIM SAYFASINA © 2024
Altyapı: OpenCart-TR