Kategoriler

EVDE TOPRAKTA EVSERA İLE NASIL BİTKİ YETİŞTİRİRİM

Evsera Bitki Şurubunu hangi bitkilerde ve hangi ortamda kullanabilirim? 

Organik mikrobesinli Evsera bitki şurupları ile toprakta, suda, kumda, torfta... her ortamda; pencere önünde, balkonda, saksıda, bahçede, serada; her türlü bitkiyi; domates, biber, salata, fasulye, çilek, patlıcan... başka ek bir gübre kullanmadan yetiştirebilirsiniz.

 

DİKKAT: Evsera Bitki Besinini topraksız tarımda kullanacaksanız bitki besini yanında; Topraksız Tarım Agregatı (torf, ponza, perlit, hidroton, taş-talaş, tuzsuz kum, Evsera Özel 5'i Bir Yerde Topraksız Tarım Agregatı ve benzeri herhangi birinden) ve Ph düzenleyici kullanmanız gerektiğini unutmayın. Evsera Bitki Besinini Toprakta kullanacaksanız, Topraksız tarım agregatı ve Ph düzenleyici kullanmanıza gerek yoktur. 

                         

                            Ph Düzenleyici                                                                    Topraksız Tarım Agregatı                      

 

Toprakta (Balkonunuzda, Saksınızda) Sebze Meyve Yetiştirmek İçin Evsera Kullanımı:

 

TOHUMLARINIZ VARSA:

Tohumlarınızı Uygun Ortamda Çimlendiriniz. (Tohumların İyi Beslenmesi İçin Evsera Fide Besini İle Besleyebilirsiniz) Belli Büyüklüge Ulaşınca (fide olunca) Yetiştirme Ortamına Aktarınız.(Topraklı veya Topraksız Ortam) sonra Evsera kullanımına geçebilirsiniz
 
FİDENİZ VARSA
 
Fidelerinizi Uygun Ortama Ekiniz (Topraklı veya Topraksız Ortam), sonra Evsera kullanımına geçebilirsiniz;
 

Toz Halindeki Evsera yı Fide Aşamasında 5 Litre Suya 1 Çay Kaşıgı, Gelişme Döneminde 5 Litre Suya 2 Çay Kaşıgı, Meyve Döneminde 5 Litre Suya 3 Çay Kaşığı Katılıp İyice Çözülmesi Sağlanarak Hazırladığınız Bu Şurubu 2 Günde Bir Defa Bitki Başına 1 Su Bardağı Bitkinizin Kök Çevresine Dökünüz. Yani bitkinizin ihtiyacı olan su kadar; bir gün sade su bir gün evseralı su veriniz. Toprakta PH kullanmanıza pek gerek yoktur, fakat biraz PH ile evsera suda daha iyi çözülür.

Not: Tohumlara şurup verilmez. Tohumların Çimlenmesi Ve Belli Büyüklüğe Gelinceye Kadar Sadece isteğe göre Evsera Fide Besini Verilebilir. (Evsera fide besinini 1 litre suya 1 çay kaşığı koyarak besleyerek) fideniz 8-10 yaprak olduktan sonra Evsera- 3 full ile beslenmeye başlanır.  Hazır Fide Almışsanız Besin Uygulamaları Fideler Ortama Uyum Sağladıktan Sonra Başlar. Evsera çimlenmiş tohumda ve fidelerde etkilidir. Evsera yı çimlenme olduktan sonra kullanın. Unutmayın doğmamış çocuk mama yemez. Ve yukarıdaki Uygulama Programı Takip Edilir. Toz Şeklinde Olan bu Ürünlerin Tamamı 1 Litre Suda 1 Gram Çözülerek Şurup Hazırlanmaktadır. (ölçek olarak 5 gram ortalama 1, 5 Çay Kaşığı yapıyor)
 

HER AYIN SON HAFTA UYGULAMASI

Evsera 3 FULL ve Evsera Bitki Besini Kök Ve  Yapraklara Ayda 1 Defa Hafif Islatilacak Şekilde Püskürtülür. Püskürtme ayda bir kez yapılır ve ayda bir hafta besinsiz sulama işlemi yapılır. yani Sürekli Uygulanan Evsera 3 Full e Bu Hafta Ara Verilir.

Not: Yukarıdaki kullanım şekli bir kanun değildir, toprağınızın (çorak, verimli) durumuna göre bitki besini kullanımı arttırılıp azaltılabilir.

Bu ürün Kök, gövde, çiçek ve meyve geliştiricidir. Bu şurup: Bitkinin gelişme döneminde kökten uygulanır. Her ikinci sulama suyundan sonra bu şuruptan 1 çay bardağı bitkinize kökten veriniz. Gelişme;bitkinin büyüklüğü, mevsim ve ortam şartlarına göre yetersiz gelirse bu oranı kontrollu olarak bir buçuk,iki çay bardağına kadar artırabilirsiniz. Beklenmedik problemler olursa uzmanınıza danışınız.

Eğer besin içerisinde anormal şekilde katılaşmış ufak parçalar varsa ılık bir bardak suda besini çözüp ondan sonra 5 lik 10 luk bidona bu çözeltiyi ekleyiniz. Evsera Bitki Besinli suyu (bitki şurubunu) güneş görmeyen bir yerde muhafaza ediniz. Toz halindeki bitki besinini de güneş görmeyen yerde ve rutubetten uzak tutunuz. 

Evseranın kullanımı bu kadar kolay ve buraya kadardır, aşağıdaki yazılar yeni başlayan amatörler için evde nasıl sebze meyve yetiştirileceği ile alakalı bilgiler içerir;

 

Topraklı saksıda bitki yetiştirme hakkında bilmeniz gerekenler;

-Topraklı saksıda bitki yetiştirecekler drenaj yapmalı yani saksının en altından delik açıp suyun en alttan tahliyesini ve toprağın hava almasını sağlamalı, drenajla akan suyun tekrar kullanılmaması daha uygundur o su pek verimli olmaz. drenaj sadece toprakta değil tüm bitki yetiştirme sistemlerinde bahçede bile yapılmalıdır.

-Toprakta daha az verim alınmasının nedeni toprakta sıkışma olur, drenaj olsa bile toprak topraksız malzemelere göre daha çok ısınır ve sıkışır, ayrıca toprakta böcek ve zararlı parazitler oluşmakta bu da bitkiyi topraksız tarıma göre olumsuz etkilemektedir.

-Toprak kullanacaksanız bahçe toprağı kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Çünkü bahçe toprağı yukarıda toprak olmasının dezavantajı yanı sıra parazit ve hastalık yapıcı özellikler taşır. Kullanacağınız toprak fırınlanmış özel hazırlanmış mikropları öldürülmüş toprak olmalı.

 

Bitkilerinizin Gelişmesinde Dikkat edeceğiniz hususlar:

1-Bitkilerin yaşam ortamları günlük güneş görme oranı bitkinin cinsine göre değişir. En az 3 veya 4 saat güneş görmesi gerektiğini unutmayın.

2-Ortam sıcaklığı en az 18 C, en çok 50 derece arasında olmalı.

3-Tohumlar çimlenmemişse yedek tohum kullanınız. Tohumları belirtilen derinlikte olmasına dikkat ediniz.(Tohum derinliği tohum büyüklüğünün en fazla 7 katı büyüklükteki derinlikte olmalı.Örnek fasulye ve salatalık tohumları 1 CM boyundadır;Bu tohumlar en fazla 7 CM derinlikte Olmalı)

4-Gelişme topraklı saksıda istediğiniz gibi değilse; Bitkinin kök, gövde veya Yapraklarında parazit canlılar olabilir. Parazit canlıların en yaygınları Yeşil yaprak Bitleri, kırmızı Örümcekler veya mantarlar olabilir. Bitkinin kök, gövde veya Yapraklarına Büyüteçle Dikkatlice bakarsanız bu parazitleri veya belirtilerini görebilirsiniz. Bu parazitlerden kurtulmak için Tarım bakanlığının bölge müdürlüğünde ilgili uzmanlara danışabilirsiniz. Ücretsiz Yardımda bulunuyorlar. Bitkilerinizi Kuşlardan, zararlı ve parazit canlılardan koruyunuz.

5- Hazırladığınız Şurubu Güneş Görmeyen Bir Yerde Saklayınız.

ÖNEMLİ NOT: Tohum veya Fideleri sık ekmeyiniz. Saksının büyüklüğüne göre belirtilen ölçüde ekim yapınız. (Domates, Biber, Salatalık, fasulye gibi geniş alan kaplayan bitki tohumlarından veya fidelerinden bir saksıya - saksının büyüklüğüne göre her saksıya 3-5 adet arası tohum veya fide dikimi yapın, Tere, Nane, Maydanoz, Roka gibi küçük hacimli bitkilerinizi saksınızın büyüklüğüne göre 20-40 adet tohumu eşit aralıkta olmasına dikkat ederek 1 (cm) santim derinliğe uygulayınız). Kullanmadığınız tohumların ağzını iyice kapatıp yedek olarak saklayınız. Belirtilen ölçüler ortalamadır. Bitkinin verim kapasitesi doğal tohumlarda az fakat lezzetlidir. Ebter (hibrit tohumlarda) verim daha çoktur. Seracıların kullandığı GDO lu tohumlarda ise verim maksimumdur. Evsera ile tüm doğal, hibrit, GDO suz fide veya tohumlarda istenilen tat ve lezzetler yakalanabilir. GDO lu tohum kullansanız dahi Evsera ile piyasadaki diğer GDO lu ürünlerden daha aromalı lezzetli ürün elde edersiniz.  

Ayrıca mevsim, ısı , güneş, beslenme, ortam uygunluğu gibi faktörlere bağlı olarak bitki verimi artabilir ve azalabilir.

 

Evsera ile Topraklı & Topraksız Tarımda Verim Farkı Nasıldır?

(Temiz dere kumu gibi maddeleri istisna sayarsak) Evsera ile evde topraklı saksıda alacağınız verim topraksız saksıda alacağınız verime göre çok düşük olacaktır. Bunun nedeni toprağın saksı ortamına çok uygun olmamasındandır. 

Özellikle evde kullanmak için toprak geyet verimsiz olacaktır çünkü; saksı içerisinde özgür olmayan toprak sürekli sıkışacağı için kökleri ısındıracak, sıkacak ve oksijen almasını engelleyecektir, bunlar başlı başına çok büyük dezavantajdır. Bunun yanında toprak steril değilse, bahçeden doğal ortamdan alınmış bir toprak ise saksı içerisinde bitki üretmek yerine daha çok parazit üretecektir ve verimi çok daha düşürecektir. İllaki toprak kullanmak istiyorsanız fırınlanmış parazitlerden arındırılmış özel satılan topraklardan kullanmanızı tavsiye ederiz. Fakat sitemizdeki yetişmiş ürün resim ve videolarının tamamı topraksız tarım malzemeleri kullanılarak yetiştirilmiştir, bunlardan çoğuda kendi özel agregatımız olan Evsera Özel 5 i Bir Yerde Topraksız Tarım Agregatı kullanılarak yetiştirilmiş ürünlerdir. 

Toprak Yerine Hangi Malzemeleri Kullanabilirsiniz İncelemek İçin TIKLAYIN

Görünüm: Liste / Tablo
Göster:
Sırala:
EVSERA MİNİ POŞETTE
Mini Poşet Set: 2 Adet Evsera-2  Ve 1 Adet Evsera-1 Den Oluşur. 1.Kullanma Yöntemi B..
20.00TL
EVSERA 3 FULL 250 Gram lık
250 gram Evsera Bitki Besini 250-300 litre suyu bitki besinine dönüştürür. Dilediğiniz her o..
90.00TL
Evsera 3 FULL 500 GRAM lık
500 gram Evsera 3 full Bitki Besini 500-700 litre suyu bitki şurubuna dönüştürür. Dilediğini..
160.00TL
Evsera 3 FULL 1000 GRAM lık
1 kg Evsera 3 full bitki besini 1 ton suyu bitki şurubuna dönüştürür. Dilediğiniz her ortamd..
260.00TL
ORGANİK M.B. Evsera BİTKİ ŞURUPLARI TANITIM SAYFASINA © 2024
Altyapı: OpenCart-TR