Kategoriler

EVDE (YAZ-KIŞ) TARIM YAPMA YÖNTEMİ

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN ÖNEMLİ BİR ÖNSÖZ

Herkes Tarım Yapabilir mi ? Bitki Yetiştirmek Zor mu Kolay mı ?

Bitki yetiştirmek aslında kolaydır, çoğu ziraatçi profesyonelleştirmek adına bitki yetiştirme işini insanların gözünde zorlaştırmıştır. Bitki besin tabloları, karışık besin kombinasyonları, farklı türde bir çok besinler... Piyasadaki en basit bitki besini bile yan ürünleri hariç makro ve mikro elementli besinler diye iki çeşittir ve sizin en az iki çeşit bitki besini kullanarak tarım yapabileceğiniz türdedirler. Evsera ise tek başına tüm ihtiyaçları karşılayan bir besindir. En nihayetinde kimilerine göre gerçekten zor olsa da Evsera bitki besinleri bu işi kolaylaştırmıştır. Nitekim tarım konusuna kimyagerler el atmadan öncede insanlar binlerce yıldır tarım ve üretim yapıyorlardı, bir çoğu okuma yazma bile bilmeden 1 sayfalık tarım bilgisi ile... Şimdi ise tarımı mühendislik gibi gören bazı yetiştiriciler önyargılı bir şekilde Evsera nın getirdiği bu kolaylığa inanamamaktadırlar. Evsera'yı doğru şekilde kullananlar ise bir daha bırakamamaktadır. Bu konuda bilmeniz gereken; tarım yapmak için kitaplar kütüphaneler dolusu bilgi birikimine sahip olmanız gerekmediğidir. İnsan doğal bir varlık olarak diğer doğa ve canlılarla uyum içerisindedir, bitkinizin hal dilinden anlayacaksınız ve ona göre isteklerini vereceksiniz, bitkiniz adeta sizinle neye ihtiyacı olduğunu belirterek konuşacaktır. Biraz teknik bilgi ile genlerimizde olan bitki ile uğraşma, bitki yetiştirme güdülerini kullanarak bu işi yapıyoruz, yapılmakta ve yapmalısınız.     

 
Bitki yetiştirmede uzman olmanıza gerek yoktur; çünkü bitki yetiştirmek, bitkilerde canlı olduğu için insan beslemekten farklı ve zor değildir. Nasıl ki çocuklara mama verdiğinizde orantısız (fazla ya da az) verseniz dahi ölmezler, en fazla ishal olur ya da bir müddet zayıf kalırlar; bitkilerde öyledir, bir sefer besini az ya da fazla kaçırsanız bitkilerinizde ölmezler ve bunu sonra kolayca telafi edersiniz.  
 
Sonuç olarak ne türde tarım yapacaksanız yapın korkmaya ve tomarla bilgi birikimine sahip olmanıza gerek yoktur. Evsera kullanıyorsanız korkmanıza hiç gerek yok; ki tarımda hata yapsanız dahi az üretim yaparsınız, kârdan zarar edersiniz. Evsera kullanıyorsanız hata yapsanız dahi daha fazla kârdan daha az zarar edersiniz. Korkusuz olmanız gerektiğinin bir diğer nedeni de; her işte olduğu gibi tarım işinde de tecrübe sahibi olmadan gelişme katedemeyecek olmanızdandır. Sadece okuyup öğrenerek, deneyip görmeden bu işte asla bir sonuca varamazsınız. Tüm bu nedenlerden dolayı tarım yapmak istiyorsanız temel teknik bilgileri öğrendikten sonra (hem kendi kafanızı hem uzmanların kafasını çok şişirmeden) bu işe başlamanızı tavsiye ederiz.
 
Daha önce de belirttiğimiz ve bazı Evsera videolarında da gördüğünüz üzere Evsera ile çocuklar bile bitki yetiştirebilmektedir, Evsera herkesin yapabileceği kolayca kullanabileceği, hata oranını en aza indirecek şekilde üretilmiştir. Şunu da belirtmek gerekir ki topraksız tarım sandığınız gibi pahalı & lüks bir şey değildir. Plastik bidonlardan saksılar yaparak sadece bir kaç tl ile bitki yetiştirmeye başlayabilirsiniz. Evsera Bitki Besini hem ticari topraksız tarım seralarına hemde evde tarım yapacaklara hitap etmektedir. Aşağıda verilen bilgiler evde topraksız tarım yapma yöntemlerini ve bu yöntemlere göre yapacağınız maliyetleri içermektedir.  

 

Amatörler İçin Balkonda Sebze Meyve Yetiştirme Yöntemleri

 
Balkonda uygulanabilecek 3 türde topraksız tarımla bitki yetiştirme yöntemi vardır, sırasıyla hepsinin yapımı hakkında bilgi verilecektir.
 
1-Klasik elde sulama ile meyve sebze yetiştirme.
2-Damla sulama ile meyve sebze yetiştirme
3-Akan su kültürü ile meyve sebze yetiştirme
 
1-Klasik Elde Sulama ile Meyve Sebze Yetiştirmek İstiyorsanız Nasıl Yapacaksınız;
 
Özel saksı alabileceğiniz gibi pet şişelerden de saksı yapabilirsiniz. Domates, salatalık, patlıcan için 10 litrelik pet bidonlar, Çilek, biber vs. gibi ufak bitkiler için 5 litrelik pet şişeler kullanabilirsiniz. Yalnız pet şişeler şeffaf olacağı için dışı gazete gibi güneş geçirmeyecek bir cisimle kaplanmalıdır. Yoksa güneşten dolayı yosunlanma olur. 
Toprak yerine geçecek malzeme olarak kullanabileceğiniz en ucuz madde torftur. Daha önce de belirttiğimiz üzere bitkiyi sıkıştıracağından, fazla ısıtacağından ve böcek bakteri gibi zararlıları barındıracağından toprak kullanmanızı tavsiye etmeyiz. Drenaj bütün ortamda bitkiler için şarttır. Drenaj; bitkinin altından açılacak delikler ile fazla suyun atılması ve köklerinin hava almasını sağlama olayıdır. Kullanacağınız torfun altına drenaj için ponza taşı ya da hydroton ile 3-4 cm kalınlığında zemin oluşturmanız gereklidir. Saksının en altına drenaj için 3-5 delik delmeniz yeterli olacaktır. Fazla su bu deliklerden akacağı için saksının altına saksı altlığı, tepsi ya da leğen benzeri bir cisim koymanız gerekir. Drenaj ile atılan suyun tekrar kullanılmasını tavsiye etmeyiz.
 
Yukarıda yazdıklarımız fideniz olduktan sonra geçerlidir. Eğer fideniz yoksa tohumunuzu bir pet bardakta çimlendirip sonra asıl büyüyeceği saksıya (büyük ortama yani 10 ya da 5 litrelik şişelere) aktarmanız gerekiyor. Her tohum parçası bir bitki demektir. Buradaki çimlendirme yöntemi her bitki için ortaktır. Yani her bitki türünü aynı şekilde bir pet bardağın içinde çimlendirebilirsiniz. Tohumu çimlendirmek için plastik bir pet bardağa Garanti olmasını istiyorsanız aynı bitkinin 3 tohumunu ekiniz. Ekim derinliği tohumun en fazla 7 katı büyüklüğünde olmalıdır. pet şişenin içine tamamen torf koyunuz. Torftan başka bir madde kullanmanıza gerek yok. Drenaja çok ihtiyaç olmayacaktır ama gene de drenaj için petin altına kalem ucu büyüklüğünde bir delik açabilirsiniz. Çimlenme için tohumun sadece nem, oksijen ve uygun sıcaklığa ihtiyacı vardır, başka şeye ihtiyacı yoktur. Bitkiler kürdan gibi büyüyüp iki yaprak açtığında en büyüğü kalsın, diğer iki zayıf bitkiyi çıktılar ise söküp atın. Böylece pet bardağınızda çimlenme adayı bir bitki kalmış olacak. Bu bitkide 8-10 yaprak oluncaya kadar yetiştirin. Sulama miktarınızı toprak yerine geçen madde (yani torf) hep nemli kalacak şekilde yapın. Duruma göre sabah akşam fısfıslarla su püskürtebilirsiniz. Unutmayın tohuma fide aşamasına gelene kadar Evsera Bitki Besini verilmez. Evsera Fide olduktan sonra kullanılır. 8-10 yaprak olan fidenizi pet bardağın kenarını kesip toprak kalıba zarar vermeden öylece (yani torfla beraber olduğu gibi) asıl büyüyeceği ortama (yani 5 lik yada 10 luk saksıya) aynı seviyede gömerek can suyunu verin. Bu aşamadan sonra Evsera kullanmaya başlayabilirsiniz. Evserayı vermeniz gereken su miktarı kadar her ikinci sulamada bitkinize veriniz. 
 
 
 
Torf;
İthal Torf
Etkili Çimlendirme
 
Eğer daha hızlı ve daha kesin çimlendirme yapmak istiyorsanız şu yöntemi uygulayabilirsiniz; 
 
3 tohumu peçete arasına koyup (peçeteyide çay tabağı gibi bir plastiğin üzerine koyabilirsiniz) peçeteyi tamamen ıslatarak ve hep ıslak kalmasını sağlayarak iki gece ılık (20-25 derece) ve karanlık ortamda bekletiniz. Peçete su içinde yüzmeyecek ama tamamen ıslanmış olacak. Çimlenme aşamasında bitkilerin ışığa değil daha çok ısıya ihtiyacı vardır, bitkiler 20-25 c.grat decerede çimlenir. 
 
Peçetede tohumlar iki gece kalıp şişince üstte anlattığımız gibi; tohumları peçeteden çıkartıp 1 bardak petin içine torfa ekleyiniz. Tohumların üzerinde 1 cm kadar torf kalmasını sağlayınız. Tohumların sıcak kalması için torfu elimizle bastırarak hafif sıkıştırmak lazım. Üzerini streçle kaplayınız, sürekli nemli kalacak şekilde günde 1-2 sefer streçi açıp sulayıp kapayınız. Filizlenip iki yaprak olunca streçi tamamen çıkarınız. O süreçte torf ile streç arasında kalan oksijen tohumlara yetecektir. Devamında yukarıdaki yazılan yöntemleri uygulayınız.
 
Dikkat: Peçete arasındaki tohumları ve torfun içindeki çimlenme aşamasında olan tohumları kışın kaloriferin üstüne koymayınız, kaloriferin altına koyabilirsiniz.
 
Resimler yakında eklenecektir
 
 
Döllenme Dönemi
 
Çiçeklerin açtığı dönemde döllenmesi için bir kaç yöntemle döllenmelerini sağlayabilirsiniz. Eğer kapalı ortamda yetiştiriyorsanız (cam balkon, sera vs.) çiçekleriniz açtığı günlerde; ara ara çiçeklerinize üfleyerek ya da yumuşak uçlu bir fırça ile çiçeklerinizin hepsinde fırçayı sürtüp gezdirerek ya da  sabah saatlerinde yarımşar saat vantilatör çalıştırarak çiçeklenme döneminde döllenmeyi gerçekleştirmiş olursunuz. 
 
Zaten cam balkonunuzda ya da ev içinde olsa dahi azda olsa hava alıyor olması döllenmeyi sağlayacaktır. Yani camlarınız her açıldığında oluşacak hava akımıda döllenmeye katkı sağlayacaktır. Balkonda ise içeri giren sinek, arı, kelebek vs. döllenmeye katkı sağlayacaktır. Şu da bir gerçektir ki her arının konduğu çiçekte döllenecek diye bir kaide de yoktur. Bununla beraber kapalı ortamda olsa döllenme olayı çok zor ve telaş gerektirecek bir olayda değildir çünkü oluşacak her esinti döllenmeye katkıda bulunacaktır. 
 
 
 
Kışın Evde Tarım Yapma
 
Kışın tarım yapmanın diğer mevsimlerde yapmaktan ayırt eden iki önemli husus ışık ve sıcaklıktır. Bu iki parametreyi diğer mevsimlerdeki gibi uygun hale getirdiğinizde kışında tarım yapabilirsiniz.
 
Bitkiler için ışık çok önemlidir. Bitkiler gelişme döneminde ısıdan çok ışığa ihtiyaç duyar. Şu bir gerçek ki eviniz eğer güneye bakmıyor ışık almıyor ise yaz da kışta yetiştirdiklerinizden fazla verim alamazsınız. Uygulayacğınız neon projektörler ile de bitkilerinizin D vitamini eksik kalacağından yenecek kıvamda olmayacaktır.  
 
Eviniz güneyi görüyor ve iyi güneş ışığı alıyorsa, gereken ısıyıda sağladığınız taktirde kışın yazlık sebze meyveler üretebilirsiniz. Gereken ısı için bitkileri balkonda değilde evin iç kısmında da yetiştirebilirsiniz (tabi evin içi ve bitkileri koyacağınız yerde ışık alıyorsa).   
 
Bitkiler günlük 4-6 saat direk güneş ışığı almalıdır, yansıyan ışıklar yani oda ışığı çok etkili değildir. Oda ışığında bitki gelişsede meyve gelişimi tam olmaz. Yaz bitkileri yaklaşık 6 saat, kış bitkileri yaklaşık 4 saat direk güneş ışığını görmelidir. Kışın bazı günler havaların kapalı olması durumunda bitkinin güneş açtığında güneşi görecek konumda olması yeterlidir.
 
Normal şekilde ışık alıyor ve çok soğuk değilse doğal olarak kışlık sebze ve meyveleri yetiştirebilirsiniz.
 
Kışlık bitkiler soğuğa dayanıklıdır. 8-10 dereceye kadar dayanır. Yazlık bitkiler ise soğuğa dayanıksız olur. 18-24 derece arasında kalmaları gerekir. Bu bilgiler ışığında gereken ışık ve sıcaklığı sağlayabildiğiniz; açık balkonda - kapalı balkonda - evin iç kısmında bitki yetiştirebilirsiniz.
 
Dikkat: Ne olursa olsun çimlenme aşamasındaki tohumları kalorifer üzerine koymayınız, kaloriferin altına koyabilirsiniz.
 
 
Topraksız Tarımın Tüm Modellerinde
Kullanılması Gereken Malzemeler
 
Topraksız tarımda kullanılması gereken belli başlı malzemeler; 1- Toprak yerine kullanılan agregatlar, 2- Ph düzenleyici, 3- Bitki Besini dir.
 
 
Toprak Yerine Geçen Malzemeler (Topraksız Tarım Agregatları)
 
Adı üzerinde toprak yerine geçecek malzemeler topraksız tarımın birincil malzemesidir. Bitkinin tutunmasını suyun korunmasını sağlar. Başlıca topraksız tarım malzemeleri; torf, ponza taşı, perlit, hidroton, kokopit, talaş, vermikülit vb. dir. Kafa karıştırıcı gibi görünsede hepsi aynı işlevi görür ve genellikle her bitki için bu sayılan malzemelerden seçtiğiniz birini kullanabilirsiniz. Bazı bitkiler için bazı malzemeler daha iyi sonuç verebilir. Kullanıcılar tarafından tutulan genel malzeme saksı altına birkaç parmak ponza taşı ve üzerine bitkinin büyüklüğüne göre 5-10 litre torftur. Seçiminizi yapmak, ürünleri ve özelliklerini görmek için konu ile ilgili linkimize bakınız: 
 

Toprak yerine geçebilecek (su ve bitki tutucu) ne kullanabilirim

 
 
 
Ph Kullanımı
 
Topraksız tarımda bitkiler sürekli su ile haşir neşir olduğundan Ph kullanımı büyük önem arzeder. Şehir ve kuyu sularının Ph ı yüksektir, suyun bu sertliği bitkilerin su ve besin emilimini güçleştirir, istediğiniz verimi alabilmeniz için topraksız tarımın her çeşidinde Ph düzenleyici kullanmanız şarttır. Evsera pH düzenleyici  ilaçların etki süresini uzatırken, bitki şuruplarının veya gübrelerin daha kolay alınmasına katkı sağlayarak verimi artırır. Zararlı bakteri ve yosun gelişimimi engellemektedir.
 
10 litre suya 5-6 damla (mesela 300 litreye bir kapak Ph eklemeniz) yeterli olacaktır.
 
Ph hakkında ayrıntılı bilgi için (TIKLA) 
 
PH Düzenleyici;
 
 
 
Neden Evsera Bitki Besini Kullanmalıyım?
 
Bugün dünyada tüm gelişmiş ülkeler daha kolay, risksiz ve hesaplı olduğu için topraksız tarıma yönelmişlerdir. Ülkemizde de bilinçlenme düzeyi arttıkça topraksız tarıma yönelim artmaktadır. Normal tarımdan çok daha kârlı olan bu topraksız tarım sisteminde ise bitkilerin yetişip olgunlaşması için bitki besinine ihtiyaç vardır. Sadece su ile yetiştirilmeye çalışılan bitkiler bir süre cılız meyveler verse dahi uzun dayanmaz ve bitkinin hayatı sonlanır. Evsera Bitki Besinleri doğadaki bitkinin ihtiyacı olan elementleri bünyesinde barındırarak topraksız tarımda besin ihtiyacını en verimli düzeyde karşılamakta, topraksız tarımın tüm avantajlarından faydalanmanızı sağlamaktadır. Evsera Bitki Besinleri yapılan birçok deney ve kullanıcılarının kazançları ile diğer bitki besinlerinden açık ara farkını ve alanında kendini kanıtlamıştır.
 
Kanıtlar;
 
Evsera ile Yetişenler İçin (TIKLA) 
 
Evsera Kullanan Çİftçileri Görmek İçin (TIKLA) 
 
 
Evsera Bitki Besini Hakkında Daha Ayrıntılı Bilgi Edinmek İçin (TIKLA)
 
 
100 gramlık Evsera-3 Full;
 
 
 
Ne Kadar Evsera Bitki Besini İle Ne Kadar Verim Alabilirim?
 
Bitkiler yaratılmış üretim makineleridir, nasıl ki bir üretim makinasına yağını ve motor suyunu koysanız dahi üretim yapması için o makinaya özel yakıt ve işleyeceği ham madde gerekir ve şarttır, aynı onun gibi bitkilerinde üretim yapabilmesi için sadece su ve hava yeterli değildir, bitkiye özel besin ve hammadde şarttır. Gene nasıl bir makinayı mazot yerine başka bir madde ile çalıştıramazsınız, bitkilerinde yanlış besin ile büyümesini ve üretim yapmasını bekleyemezsiniz. Yanlış oranlarda besin verildiğinde bitki hasta olur ya da yanar. Doğru oranlarda verdiğinizde ise hava, su ve besini işleyip meyve üreterek sizi şaşırtır ve bu kadar meyve nereden geliyor dersiniz. Bitki tıpkı bir fabrika gibi hava, su, ısı, ışık ve besini işleyerek bol şekilde meyve üretebilir, çünkü bitkiler üretmeye odaklıdır.
 
Aşağıdaki listede verilen ürün yetiştirme miktarları bitkinin tüm ihtiyaçlarını karşıladığınız taktirde geçerlidir. Verimi etkileyecek olumsuz şartlar; aşırı sıcak aşırı soğuk, aşırı sulama ya da susuzluk bitkilerin dış etkenler tarafından rahatsız edilmesi (rüzgar, yapraklarının çekiştirilmesi kopartılması vs.) güneş görmeme yada aşırı güneşe maruz kalması yerlerinin sürekli değiştirilmesi verim alınmasını etkiler. Unutmayın ki alacağınız ürün kullandığınız tohum veya fidenin kalitesine göre de değişir. Tüm bunlarla birlikte Evsera Bitki Besini beslenmeden doğacak hataları sıfıra indirerek her türlü kötü bakımdan dolayı az da olsa eskiye oranla daha fazla verim almanızı sağlar ve sonuç tatmin edici olur. Örneğin toprakta hiç besin kullanmadan ya da topraksız sistemlerle diğer besinlerle 1 verim alıyorsanız; Evsera ile hata yapsanız bile 5 almaz 1,5 verim alırsınız.
 
 
100 gram Evsera-3 Full ü 1 Fidede Kullandığınızda Tahmini Alabileceğiniz Verim; 
 
Domates      6-13 kg     Ekim aralığı: 90 cm (Ekim aralıkları; büyük saksılarda yan yana dikim için gerekli mesafedir)
Salata          9-15 kg     Ekim aralığı: 50 cm
Biber            2-7  kg      Ekim aralığı: 30 cm 
Patlıcan       4-7  kg      Ekim aralığı: 1 metre
Fasulye        2-4  kg      Ekim aralığı: 60 cm
KudretNarı   5-7  kg      Ekim aralığı: 60 cm
çilek(5 fide) 1,5-2,5kg   Ekim aralığı: 30 cm  
Marul, Roka, Tere, Maydanoz, Fesleğen vb. gibi meyvesiz yapraklı bitkilerde 30 bitkiye kadar rahat yetiştirebilirsiniz. Ekim aralığı: 30 cm dir.
 
 
Hangi bitki (tek başına yetiştirildiğinde) ne kadar (kaç gram) Evsera-3 ile gelişip verim alınmaya başlanır?
 
Domates;  60-70 gram     Evsera-3 kullanıldığında yetişip ve verim alınmaya başlanır.
Salata       50-60 gram     Evsera-3 kullanıldığında yetişip ve verim alınmaya başlanır.
Patlıcan    90-100 gram   Evsera-3 kullanıldığında yetişip ve verim alınmaya başlanır.
Çilek         60-70 gram     Evsera-3 kullanıldığında yetişip ve verim alınmaya başlanır.
Biber         50-60 gram     Evsera-3 kullanıldığında yetişip ve verim alınmaya başlanır.
 
Diğer bitkilerin besin tüketimleride (familya benzerliğine göre) örnek olarak yazdığımız bitkilerin besin tüketimlerine eşdeğerdir. Örneğin kabak ile salatalık yaklaşık olarak aynı besini tüketir. Gene kudret narı ile biber aynı besini tüketmektedir.
 
Dikkat: Bitkilerdeki bu besin tüketimi tek başlarına yetiştirildiklerinde geçerlidir, anlaşılacağı üzere daha çok bitki bir arada yetiştirildiğinde daha bereketli olacak ve bitki başı tüketilen besin azalacaktır.
 
 
2 Mini Poşet (3 lü) Evsera ile 1 fidede tahmini alınacak verim;
 
2 mini poşet evsera ile 25 adet salatalık alabilirsiniz. Çilek, biber, fasulye ve marul gibi meyvesiz bitkiler yetiştirip ürün almanız mümkündür. 
Domates ve patlıcan gibi daha fazla besine ihtiyaç duyan bitkilerde ürün almak için ise daha fazla mini poşet kullanmanız gerekmektedir.
 
Şimdi aşağıdaki bilgiler ışığında elde sulama ile kaç bitki yetiştirmek istiyorsanız kendinize fiyat çıkartabilirsiniz;
(Dikkat: Kampanya dönemlerinde ürünlerin fiyatları değişmektedir, ürünlerin kendi sayfalarındaki fiyatı baz alınız)
 
1 mini tohum paketi (yedekleriyle birlikte) 1 tl ya da;
kendiniz dışarıdan özel fide alabilirsiniz
1 litre torf 1 tl ya da;
1 litre 5 i Bir Yerde Özel Evsera Agregatı 1 tl 
100 gram Evsera-3 full 15 tl ya da;
Evsera mini poşet 6 tl
250 gram Evsera-3 full 35 tl 
500 gram Evsera-3 full 60 tl 
1 k.gram Evsera-3 full 90 tl 
200 cc. Ph Düzenleyici 18 tl (Topraksız Tarımda Ph düzenleyici büyük önem arzeder)
500 cc Ph düzenleyici 30 tl
1 litre Ph düzenleyici 46 tl
 
Örneğin 1 domates ağacı yetiştirecekseniz; 1 tohum + 10 litre torf + 100 gram Evsera-3 + Ph düzenleyici (200 cc) = 38 TL
(Domates ağacı 60-70 gram Evsera ile yetişip verim alınmaya başlanabilir. Bir kaç cc. Ph da işinizi görecektir. Fakat elimizde bulunan ve satın alabileceğiniz en az Evsera gramajı 100 gram, en az Ph düzenleyici 200 cc dir) 
Anlaşılacağı üzere yetiştireceğiniz bitki ve kullanacağınız besin miktarları arttıkça bir bitki başına düşen maliyetde azalacaktır.
 
 
 
 
2-Damla Sulama ile Meyve Sebze Yetiştirmek İstiyorsanız
 
Basit bir anlatımla damla sulama; sulu besinin bir hortum sistemine motor ile basılarak ana hortumdan saksıların üzerine yerleştirilmiş tali hortumlarların ucundaki ayarlı damlatıcı ile bitkilerin gerektiği şekilde sulanmasını sağlamaktır. Damla sulamanın elde sulamadan farkı daha kolay bitki yetiştirmenin yapılabilmesidir. Çok saksılı sistemler yapacaksanız ve bir tuşla tüm bitkilerinizin sulama + besin ihtiyacını karşılamak istiyorsanız damla sulama yöntemini uygulamalısınız. Fakat saksı sayınız az ve elinizle sulamayı seviyorsanız elde sulama yöntemi sizin için daha uygun ve mantıklı olacaktır.
 
5 saksılık bir damla sulama sistemi kurmak istiyorsanız yukarıda elle sulama bölümünde belirtilen malzemelere ek olarak;
> 6-7 metre 16 mm lik hortum
> Her saksı için (5 adet) ayarlı damlatıcı modülü 
> 5 tane 50 cm boyunda 7 mm lik hortum
> 5 tane delicili bağlantı aparatı (spagetti boru ekleme parçası)
> Balkonunuzun şekline göre; hortumun alacağı dönemeçlere göre ek parçalar
> Su Deposu 
> Mekanik zamanlayıcı
> Dijital zamanlayıcı 
> Sulama motoru
> Hava motoru
 
na sahip olmanız gerekmektedir. 
 
16 mm lik hortum depodan suyun basılacağı ana hortumdur, delicili bağlantı aparatı ile bu ana hortuma 7 mm lik hortumlar bağlanarak her saksıya su yönlendirilmiş olur, bu 7 mm lik hortumlarında ucuna ayarlı damlatıcı modülü takılır ve bitkinin köküne konur. Saksılarınız düz bir hizzada olacak ise dönemece gerek yok ise T ek parçaları gibi parçalara ihtiyacınız olmaz. Su deponuzu kendi rahatlık durumunuza göre değiştirebilirsiniz. Şöyle ki; eğer her gün depoya besinli su koyarım sıkıntı olmaz diyorsanız 10 litrelik bir kabı depo olarak kullanabilirsiniz. Fakat uzun süre uğraşmayayayım diyorsanız daha büyük depolar kullanmanız daha uygun olacaktır. Deponun içine güneş geçirmeyecek şekilde kapalı renkte olmalı şeffaf olmamalıdır. ve üstü kapalı olması önerilir. Bunlar deponun içinin yosunlaşmaması, hijyenik ve güvenilir olması için gerekmektedir.
 
Mekanik zamanlayıcı genel olarak hava motorunu belli zamanlarda çalıştırmak için kullanılır. Mekanik zamanlayıcı hem damlama hemde akan su sisteminde tüm hava motorları için kullanılabilir. Akan su sisteminde su motorunanda da mekanik zamanlayıcı kullanabilirsiniz. Fakat damla sulama sisteminde su motorunda mekanik zamanlayıcı 15 dk ya ayarlanabildiği için kullanılamaz. Damla sulama sisteminde su motoru için dijital zamanlayıcı kullanmanız gerekir.
 
Mekanik Zamanlayıcı;
 
 
 
Hava motoru ise deponun içindeki çözeltinin homojen şekilde karışmasını sağlamak, az da olsa dibe çökecek besini engellemek için kullanılır aynı zamanda depodaki suya oksijen verir. Hava motoru olmazsa olmaz bir malzeme değildir, fakat bitkilerin daha verimli olması için önerilir. Hava motorunun olması verimi yaklaşık olarak % 20 etkilemektedir. Yani hava motorlu bir akan su sistemi hava motorsuz sisteme göre % 20 daha verimli olmaktadır.
 
Hava Motoru;
 
 
 
Dijital zamanlayıcı ise damla sulama sistemlerinde sulama motorunu çalıştırmak için gereklidir. Damla sulama sistemlerinde sulama motoru için mekanik zamanlayıcı kullanılmaz çünkü mekanik zamanlayıcılar genellikle en az 15 dk ve katlarını çalıştırır. Sulama motorunu 2-3 er dakika çalıştırmanız gerekeceği için dijital zamanlayıcı kullanmanız gerekmektedir. Damla sulama ve akan su kültüründe kullanılan motorlar akvaryumlar için üretilmiş akvaryum kafa motoru ya da dalgıç pompa motoru denen motorlardır. Dalgıç pompa motoru suyun içine, hava motoru ise suyun dışına konulur.
 
Dijital Zamanlayıcı;
 
 
Kulanacağınız motorlar için dikkat etmeniz gereken en önemli husus motorların kalitesidir. Çünkü kalitesiz motorlar çoğunlukla kısa sürede bozulmakta ve paranızın tamamı 1 yılı bulmadan boşa gitmektedir. Bunun yanında kalitesiz motorların elektrik izolasyonu iyi olmayacağından elektrik kaçağı yapma ve suyun içinde tehlike arzetme olasılığı yüksektir. Bildiğimiz üzere piyasadaki tüm kaliteli markaların ayırt edilemeyecek kadar sahteleri üretilmektedir. Aynı marka ve modelde bir motoru 40 tl ye bulabileceğiniz gibi 90 tl ye de bulmak mümkündür. Motorların sahtesini üretenler genellikle motorun diğer tüm özelliklerini malzemesini benzetse bile motor içinde seramik olması gereken bir parçayı daha ucuza imal ederek orjinalinden daha ucuz motor üretmiş olurlar. Biz evsera ekibi olarak elektrik teknisyenleri ile ortak çalışmamız ile bitki severlere en az sıkıntıyı çıkartacak orjinal motorları araştırıp tespit ederek satışa sunmaktayız.     
 
Motorlar için bilmeniz gereken bir hususta piyasadaki tüm bu motorlar akvaryumlar için üretildiğinden üzerinde eğer 3 metreye su basar yazıyorsa bunu 2 metre olarak algılamalısınız. Çünkü 3 metreye damla şeklinde su akıtıyor demektir.Tüm saksılar depo yerde yer hizzasında ise size 2550 WP lik bir sulama motoru yeterli olacaktır. Fakat saksılar balkonun üzerinde olacaksa depodan suyu yukarı göndermek için (örn: 1,5 metre) 4000 WP lik bir motor yeterli olacaktır.
 
Su Motoru (Akvaryum Kafa Motoru - Akvaryum Pompa Motoru) ;
 
 
Hava motoru olarak ise; kullanacağınız 12 watlık bir hava motoru 200 litreye kadar olacak depolar için yeterlidir. 
 
Son olarak damla sulama sisteminde bitkinizin su ihtiyacını bitkinizin durumuna göre ayarlayacaksınız. Farklı türden su ve besin ihtiyacı olan bitkilerin ayarlı  damlatıcıdan debisini değiştireceksiniz. Motorun açık kalma yani damlama yapma süresinin bir standardı yoktur. Örneğin kışın günde 1 defa 3 dk sistemi açmak yeterli iken yazın ve bahar aylarında bu süre bitkilerin ihtiyacına göre arttırılabilir, bitkileriniz sizle hal dili ile konuşacak sizde onların ihtiyacını anlayacaksınız. Gene tüm su tutucularda ve agregatlarda su tutma potansiyeli ilk seneki gibi olmayıp azalacağından sonraki senelerde damlama oranı arttırılabilir.
 
Damla sulama sistem kurulumu-yapımı hakkında genel bir fikre sahip olmak istiyorsanız "Topraksız Tarım - Balkona Teknosera Nasıl Yaparım" bölümünde teknosera yapımı videolarını izleyerek; hortum ve damla sulama parçalarının takılması uyulanması yapımı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 
 
Resimler yakında eklenecektir
 
 
 
3-Akan su kültürü ile meyve sebze yetiştirmek istiyorsanız (TIKLA)
 

Balkonda topraksız akan su kültürü yapımı ile ilgili bilgi "Topraksız Tarım - Balkona Teknosera Nasıl Yaparım" bölümündedir. Bölüme ulaşmak için üstteki linkini tıklayın.

 

Evsera Kullanımı ve Daha Fazla Bilgi İçin

Evsera ile evde tarım yapmak istiyorsanız önce hangi şekilde (topraklı mı topraksız mı) yapacağınıza karar verin. Eğer amatör iseniz topraklı tarım kısmındaki veya topraksız tarım kısmındaki bilgi sayfalarını okuyarak evde tarımın nasıl yapılacağını daha ayrıntılı öğrenebilirsiniz. Ondan sonrası için aşağıdaki linklerden birini tercih edin;

A) TOPRAKSIZ TARIMDA EVSERA KULLANIMI (İÇİN TIKLA)

B) TOPRAKLI TARIMDA EVSERA KULLANIMI (İÇİN TIKLA)

 

DİKKAT:

Topraksız tarımda paranızın, zamanınızın ve emeğinizin boşa gitmemesi için kaliteli ürünler kullanınız. 40 kuruşada torf bulabilirsiniz ama ertesi sene değiştirmek zorunda kalır ve verim alamazsınız. 10 kuruşada damla sulama malzemesi alırsınız ama ertesi gün evinizi su basması, kırılma, gevşeme,çatlama,sızdırma yüzünden bitkilerin yanlış beslenmesi olasıdır. 50 lirtaya da su motoru alabilirsiniz ama uzun süre kullanamazsınız ve elektrik çarpması olasıdır. Evsera ekibi olarak tecrübelerimiz ışığında kalitesiz ürünlerden kaçınmanızı tavsiye eder ve sizi en az sıkıntıya sokacak ürünleri satışa sunduğumuzu bilmenizi isteriz.  

 
Görünüm: Liste / Tablo
Göster:
Sırala:
EVSERA MİNİ POŞETTE
Mini Poşet Set: 2 Adet Evsera-2  Ve 1 Adet Evsera-1 Den Oluşur. 1.Kullanma Yöntemi B..
6.00TL 4.50TL
KDV Hariç: 4.50TL
Evsera-3 Full 100 gram
Yoğun istek üzerine herkes denesin ve faydalansın diye Evsera 3 Full 100 gram... 100-150 litr..
15.00TL 12.00TL
KDV Hariç: 12.00TL
EVSERA 3 FULL 250 Gram lık
250 gram Evsera Bitki Besini 250-300 litre suyu bitki besinine dönüştürür. Evde ve dilediğin..
30.00TL 25.00TL
KDV Hariç: 25.00TL
Evsera 3 FULL 500 GRAM lık
500 gram Evsera 3 full Bitki Besini 500-700 litre suyu bitki şurubuna dönüştürür. Evde ve di..
55.00TL 47.00TL
KDV Hariç: 47.00TL
Evsera 3 FULL 1000 GRAM lık
1 kg Evsera 3 full bitki besini 1 ton suyu bitki şurubuna dönüştürür. Evde ve dilediğiniz he..
90.00TL
KDV Hariç: 90.00TL
ORGANİK M.B. Evsera BİTKİ ŞURUPLARI TANITIM SAYFASINA © 2018
Altyapı: OpenCart-TR